Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Gardom's Edge – piękne miejsce idealne na spacer z dala od tłumów

Gardom's Edge znajduje się w uroczym zakątku Peak District. Są to wystające skały w pobliżu Baslow w hrabstwie Derbyshire w Anglii.

Jest to doskonałe i ciche miejsce na poranny lub popołudniowy spacer, który można połączyć z zobaczeniem równie pięknego i mało popularnego Baslow Edge lub z częściej odwiedzanym przez turystów Birchen Edge.


To miejsce jest idealne na spacer jesienią, ponieważ można zobaczyć wszystkie piękne kolory drzew z góry, idąc wzdłuż krawędzi piaskowca.

Miejsce między Gardom's Edge a Birchen Edge jest obecnie wrzosowiskiem, na którym wypasano owce, ale w epoce brązu było zamieszkane i uprawiane w celach ornych.

Najbardziej znaną cechą archeologiczną tego obszaru jest kamień oznaczony kielichem i pierścieniem.

Rzeźbiony kamień został odkryty w latach 40. XX wieku, a następnie został zakopany pod repliką, aby chronić go przed warunkami atmosferycznymi i innymi uszkodzeniami. Inna replika jest wystawiona w Muzeum Weston Park.


W marcu 2012 r. Daniel Brown postulował, że stojący kamień na skraju Gardom może być gnomonem sezonowego zegara słonecznego (wskazującego na zmianę pór roku, ponieważ przez pół roku zwrócona na północ strona jest w ciągłym cieniu).

Wybierając się w to miejsce najlepiej jest zaparkować w na parkingu National Trust Birchen Edge Car Park.
Opinie użytkowników

Brak opinii użytkowników dla tej pozycji.

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.