Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kornwalia

altLato już tuż tuż, miejmy nadzieję, że pogoda w tym roku dopisze. Czas urlopów i wypoczynku. Dla tych, którzy w tym roku nie wybierają się na urlop do Polski tylko planują go spędzić właśnie w Anglii postaram się podpowiedzieć, gdzie warto się wybrać. Zacznę od jednego z najpiękniejszych miejsc w Anglii - Kornwalii.

Kornwalia jest to półwysep na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii. Jest to także nazwa krainy historycznej i hrabstwa w Wielkiej Brytanii, obejmującego oprócz półwyspu także wyspy Scilly. Płynąca z północy na południe rzeka Tamar oddziela hrabstwo Kornwalii na zachodzie od Devonu na wschodzie. Na końcu wybrzeża można dojechać do miejsca Land's End, czyli „koniec lądu". Kornwalia to region o bardzo zróżnicowanym krajobrazie: obok spokojnych, zacisznych wiosek ciągną się tam złociste atlantyckie plaże, wysokie fale dla surferów i dzikie wrzosowiska.Wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć kornwalijskiego wybrzeża nad zabarwionym przez skały na turkusowo oceanem. Krajobraz Kornwalii jest naprawdę wspaniały. Atlantyckie wybrzeże składa się głównie z bardzo twardych skał: dewońskiego piaskowca, łupków i granitu. Rozległe wrzosowiska na granitowych skałach i pasące się na nich owce to nie tylko typowy motyw lokalnych pocztówek. Takie miejsca tam naprawdę istnieją i robią niezwykłe wrażenie. Do tego silny wiatr i kłebiące się na niebie chmury w różnych odcieniach blue - od błękitu po granat. Tutaj można naprawdę poczuć ducha "Wichrowych Wzgórz", powieści, w której klimat i natura odgrywają niemałą rolę. Ta książka nie mogłaby powstać w żadnym innym miejscu na świecie. Ale w Kornwalii nie tylko wieje i pada. Tak naprawdę to najcieplejszy rejon Wysp (część wybrzeża nazywa się nawet Angielską Riwierą), ze średnią roczną temperaturą 10-12 st. Latem można się tu opalać i surfować. Specyficzny klimat doskonale wpływa na roślinność. Kornwalia obfituje w przepiękne parki i ogrody i...uwaga: rosną tu najprawdziwsze palmy!Jak dojechać z Birmingham?
 Najprościej samochodem ok. 5 (M5, A30), dla nie zmotoryzowanych pozostaje autobus National Express (7.45h) z Birmingham do Truro, cena w dwie strony ok.60GBP. Można też polecieć samolotem z Birmingham do Newquay.

Opinie użytkowników

Przeciętna ocena wystawiona przez 2 użytkownika(ów)

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.
Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0   (2)
Stan utrzymania:
 
5.0   (2)
Lokalizacja:
 
5.0   (2)
Przystępność cen:
 
5.0   (2)
 
 

?

Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
5.0
Lokalizacja:
 
5.0
Przystępność cen:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
1 z 3 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

tzw. angielska riwiera znajduje sie w Devon! I to w Devon jest najcieplej (zdaje sie, ze w Torquay).

 

Najpiękniejsze obszar UK

Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
5.0
Lokalizacja:
 
5.0
Przystępność cen:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
3 z 3 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

Kornwalia to najpiękniejszy obszar w UK. Bardzo polecam odwiedzenie wioski Mousehole. Piękna czysta i bezpieczna plaża, naprawdę błękitna woda i port rybacki sprawiają, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Kolejnym miejsce wartym odwiedzenia jest Penzance i St. Michael's Mount, wysepka, która połączona jest ze stałym lądem kamienną drogą, którą można pokonać pieszo w czasie odpływu. Warto także odwiedzić Minack Theatre, gdzie główną rolę odgrywają żywioły. Kornwalia jest naprawdę pięknym obszarem. Polecam każdemu kto uwielbia spędzić czas na łonie natury