Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kornwalia

altLato już tuż tuż, miejmy nadzieję, że pogoda w tym roku dopisze. Czas urlopów i wypoczynku. Dla tych, którzy w tym roku nie wybierają się na urlop do Polski tylko planują go spędzić właśnie w Anglii postaram się podpowiedzieć, gdzie warto się wybrać. Zacznę od jednego z najpiękniejszych miejsc w Anglii - Kornwalii.

Kornwalia jest to półwysep na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii. Jest to także nazwa krainy historycznej i hrabstwa w Wielkiej Brytanii, obejmującego oprócz półwyspu także wyspy Scilly. Płynąca z północy na południe rzeka Tamar oddziela hrabstwo Kornwalii na zachodzie od Devonu na wschodzie. Na końcu wybrzeża można dojechać do miejsca Land's End, czyli „koniec lądu". Kornwalia to region o bardzo zróżnicowanym krajobrazie: obok spokojnych, zacisznych wiosek ciągną się tam złociste atlantyckie plaże, wysokie fale dla surferów i dzikie wrzosowiska.Wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć kornwalijskiego wybrzeża nad zabarwionym przez skały na turkusowo oceanem. Krajobraz Kornwalii jest naprawdę wspaniały. Atlantyckie wybrzeże składa się głównie z bardzo twardych skał: dewońskiego piaskowca, łupków i granitu. Rozległe wrzosowiska na granitowych skałach i pasące się na nich owce to nie tylko typowy motyw lokalnych pocztówek. Takie miejsca tam naprawdę istnieją i robią niezwykłe wrażenie. Do tego silny wiatr i kłebiące się na niebie chmury w różnych odcieniach blue - od błękitu po granat. Tutaj można naprawdę poczuć ducha "Wichrowych Wzgórz", powieści, w której klimat i natura odgrywają niemałą rolę. Ta książka nie mogłaby powstać w żadnym innym miejscu na świecie. Ale w Kornwalii nie tylko wieje i pada. Tak naprawdę to najcieplejszy rejon Wysp (część wybrzeża nazywa się nawet Angielską Riwierą), ze średnią roczną temperaturą 10-12 st. Latem można się tu opalać i surfować. Specyficzny klimat doskonale wpływa na roślinność. Kornwalia obfituje w przepiękne parki i ogrody i...uwaga: rosną tu najprawdziwsze palmy!Jak dojechać z Birmingham?
 Najprościej samochodem ok. 5 (M5, A30), dla nie zmotoryzowanych pozostaje autobus National Express (7.45h) z Birmingham do Truro, cena w dwie strony ok.60GBP. Można też polecieć samolotem z Birmingham do Newquay.

Opinie użytkowników

Przeciętna ocena wystawiona przez 2 użytkownika(ów)

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.
Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0   (2)
Stan utrzymania:
 
5.0   (2)
Lokalizacja:
 
5.0   (2)
Przystępność cen:
 
5.0   (2)
 
 

?

Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
5.0
Lokalizacja:
 
5.0
Przystępność cen:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
0 z 2 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

tzw. angielska riwiera znajduje sie w Devon! I to w Devon jest najcieplej (zdaje sie, ze w Torquay).

 

Najpiękniejsze obszar UK

Ocena ogólna: 
 
5.0
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
5.0
Lokalizacja:
 
5.0
Przystępność cen:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
Recenzent: vanilia
Marzec 30, 2013
Dodał #1
Zobacz wsyzstkie moje opinie
Raportuj tę opinię
 
2 z 2 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

Kornwalia to najpiękniejszy obszar w UK. Bardzo polecam odwiedzenie wioski Mousehole. Piękna czysta i bezpieczna plaża, naprawdę błękitna woda i port rybacki sprawiają, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Kolejnym miejsce wartym odwiedzenia jest Penzance i St. Michael's Mount, wysepka, która połączona jest ze stałym lądem kamienną drogą, którą można pokonać pieszo w czasie odpływu. Warto także odwiedzić Minack Theatre, gdzie główną rolę odgrywają żywioły. Kornwalia jest naprawdę pięknym obszarem. Polecam każdemu kto uwielbia spędzić czas na łonie natury

 
 
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Kraina jezior i gór - Lake district
  Czytaj następny artykuł:
Birmingham Symphony Hall