Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Blackpool – angielski kurort nad Morzem Irlandzkim

Blackpool to nadmorski kurort zlokalizowany w hrabstwie Lancashire w północno-zachodniej Anglii. Miasto jest położone nad brzegiem Morza Irlandzkiego, pomiędzy rzekami Ribble i Wyre.

Przez całe średniowiecze i na początku ery nowożytnej, Blackpool było tylko niewielką, przybrzeżną osadą należącą do Hundred of Amounderness (jedna z sześciu części historycznego hrabstwa Lancashsire). Sytuacja zmieniła się w połowie XVIII wieku.

Wtedy to miasteczko stało się modnym kurortem. Mieszkańcy Anglii przyjeżdżali tam, by zażywać zdrowotnych, morskich kąpieli i wypoczywać na długiej na jedenaście kilometrów piaszczystej plaży.

W 1781 roku zyskali dodatkowe udogodnienie, bowiem Thomas Clifton i sir Henry Hoghton wybudowali tam nową, prywatną drogę.

W latach 40. XIX wieku do Blackpool zawitała kolej. Miasto zostało połączone z uprzemysłowionymi ośrodkami północnej Anglii i jego ranga, jako głównego centrum turystycznego kraju wzrosła jeszcze bardziej.

Niestety dobra passa nie trwała wiecznie. W drugiej połowie XX wieku upodobania wypoczynkowe Brytyjczyków zaczęły się zmieniać, coraz bardziej popularne stały się wczasy zagraniczne i Blackpool utraciło swój dawny status. Jednak nadal gospodarka kurortu oparta jego głównie na turystyce, a każdego roku przyjeżdża tam kilka milionów odwiedzających.

Oprócz pięknych plaż, miasto oferuje im również inne atrakcje. Należą do nich Blackpool Tower, iluminacje, Pleasure Beach, zoo, Sandcastle Water Park, Zimowe Ogrody oraz zabytkowe tramwaje.

Opinie użytkowników

Brak opinii użytkowników dla tej pozycji.

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.