Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Rozrywka Ciekawe miejsca Tajemnicze grobowce na Warstone Lane Cemetery

Tajemnicze grobowce na Warstone Lane Cemetery


Zabytkowy cmentarz Warstone Lane Cemetery po raz pierwszy otworzono w 1848r. Należał wówczas do Birmingham Church of England Cemetery Company. W 1951r. został przejęty przez Birmingham City Council.

Jedną z jego największych atrakcji są dwu kondygnacyjne katakumby. Zostały one wybudowane z myślą o bogatych ludziach, którzy nie chcieli być pochowani na zwykłym cmentarzu.  Wszystkie grobowce są szczelnie zamknięte, aby zapobiegać wydobywaniu się z nich niezdrowych i nieprzyjemnych zapachów.
Spoczywa tutaj między innymi John Baskerville, twórca „Baskerville Typeface, czyli czcionki Baskervilla.

Ciało wynalazcy musiało pokonać długą drogę do spokojnego spoczynku. Mężczyzna zmarł w styczniu 1775r. i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w pozycji stojącej w podziemiach własnego domu. Niestety, po śmierci jego żony, posiadłość została sprzedana i  przeznaczona pod budowę budynków i infrastruktury związanej z kanałami. Prowadzący pracę robotnicy natknęli się na trumnę Baskervilla zasypaną warstwą żwiru. 

Ponieważ Baskerville uważany był za ateistę, nie zgodzono się na pochówek ciała na lokalnym cmentarzu. Dlatego jeden z budowlańców postanowił zabrać ciało do swojego magazynu przy ulicy Cambridge. Nie kierowały nim wyłącznie szlachetne pobudki – każdy ciekawski mógł obejrzeć zwłoki za jedyne sześć pensów. Jedna z takich wizyt została szczegółowo opisana w lokalnej gazecie. Zapis pochodzi z maja 1821r. „Jego ciało, po 46 latach spędzonych pod ziemią, było wyjątkowo dobrze zachowane. Było owinięte w białe płótno z gałązką lauru – wyblakłego, ale w dobrym stanie. Skóra twarzy była sucha, ale idealna. Brakowało oczu, ale brwi, rzęsy, usta i zęby pozostały. Skóra reszty ciała była generalnie w tym samym stanie, co twarz. Nieprzyjemny zapach przypominający fetor zepsutego sera unosił się z ciała i nakazywał szybkie zamykanie trumny”.

Następnie ciało trafiło do sklepu hydraulika i szklarza Johna Marstona, gdzie ponownie trumnę otworzono na widok publiczny. Miało to katastrofalne skutki dla ciała nieboszczyka, a ludzie coraz bardziej skarżyli się na odór. W końcu zwłoki wróciły na łono rodziny – mężczyzna został pochowany w grobowcu Baskervillów w Christ Church. Jednak i tutaj ciało nie miało zaznać spokoju – w 1890r. nakazano przeniesienie wszystkich trumien w związku z planami rozbiórki obiektu. Wtedy Baskerville trafił do grobowca pod kaplicą przy Warstone Lane i chociaż sama kapliczka została zburzona w 1954r., to doczesne szczątki wynalazcy spoczywają spokojnie w podziemiach cmentarza.

Z cmentarzem wiąże się także legenda o duchu kobiety, widzianej wielokrotnie jak chodzi w stroju z lat 30-tych ubiegłego wieku. Potrafi przechodzić przez ściany i zaparkowane samochody. Niekiedy pojawia się przed maską jadącego auta i zmusza kierowcę do hamowania z piskiem opon, tylko po to, by uśmiechnąć się do niego i nagle zniknąć. Świadkowie twierdzą, że jej obecności towarzyszy zapach pear drops – brytyjskich cukierków. Tak właśnie pachnie połknięty arszenik, stąd podejrzenia, że kobieta zmarła z powodu zatrucia tą substancją, używaną w Jewellery Quarter.

Warstone Lane Cemetery znany też jako Brookfields Cemetery najlepiej jest zwiedzać o zmierzchu, wtedy jest najbardziej malowniczy, a pojawienie się ducha wydaje się być najbardziej prawdopodobne. Jednak liczne przewodniki przestrzegają, że okolica może być dość niebezpieczna po zmroku i zalecają spacer za dnia.


Zobacz więcej zdjęć

 

Warstone Lane Cemetery
Hockley
Birmingham
B18 6NN


Opinie użytkowników

Przeciętna ocena wystawiona przez 1 użytkownika(ów)

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.
Ocena ogólna: 
 
4.8
Atrakcyjność:
 
5.0   (1)
Stan utrzymania:
 
5.0   (1)
Lokalizacja:
 
4.0   (1)
Przystępność cen:
 
5.0   (1)
 
 

polecam

Ocena ogólna: 
 
4.8
Atrakcyjność:
 
5.0
Stan utrzymania:
 
5.0
Lokalizacja:
 
4.0
Przystępność cen:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
Recenzent: malenkagdz
Czerwiec 04, 2014
Top 100 Recenzent
Zobacz wsyzstkie moje opinie
Raportuj tę opinię
 
0 z 0 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

Jezeli ktos lubi takie miejsca to polecam, dobre miejsce do porobienia zdjec itd