Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tryfan

alt

Tryfan to walijska góra w Snowdonii wchodząca w skład grupy Glyderau. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w tym regionie o klasycznym kształcie z chropowatymi skałami. Jest on jednym z wyższych szczytów Walii, ma wysokość 917 mnpm (3010 stóp). Tryfan jest idealny zarówno na wspinaczki piesze jak również skałkowe. Szczyt Tryfanu nie należy do trudnych do zdobycia, jednak trzeba być dobrze przygotowanym ze względu na skalistą budowę.

 
Góra jest położona w pobliżu drogi A5, około 1,5 km na wschód od Cottage Ogwen znajduję się schronisko, które jest punktem startu większości wspinaczy. Stąd trasa prowadzi do skalistego grzbietu na północ od góry.

Trudniejsza trasa prowadzi przez "The Cannon", skała, która ma 45 stopni w górę. Na szczyt można również wspinać się z południa z Bristly Ridge do Glyder Fach.

Tryfan znany jest jako skały Adama i Ewy, para ta mierzy około trzech metrów wysokości a oddzielone są od siebie na 1,2 metra. Skały te są widoczne z doliny na północny-wschód, skąd przypominają dwie ludzkie postacie. Przyjęło się, aby podczas wspinaczki na Tryfan przejść między tymi dwoma kamieniami, w ten sposób można powiedzieć, że zdobyło się "Wolność Tryfanu".
 
Dojazd z Birmingham autostradą A5 trwa około 2.5 godziny. Na miejscu jest wiele kempingów oraz wielu gospodarzy wynajmuje pokoje B&B.

Zobacz więcej zdjęćDojazd z Birmingham autostradą A5 trwa około 2.5 godziny

Opinie użytkowników

Brak opinii użytkowników dla tej pozycji.

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.