Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Polska/Świat Komisja Europejska skarży Polskę ws. ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE
Komisja Europejska skarży Polskę ws. ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE

Komisja Europejska postanowiła skierować skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sądownictwa przez nową ustawę o Sądzie Najwyższym – poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Mina Andreeva dodała, że ze względu na „nagłość” sytuacji Komisja poprosiła o rozpatrzenie skargi w trybie przyspieszonym, „aby ostateczny werdykt zapadł tak szybko, jak to możliwe”.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym ustanowiła m.in. wiek przejścia sędziów w stan spoczynku na 65 lat.

Sędziowie, którzy chcieli orzekać dalej zostali zobligowani do skierowania pisma w tej sprawie do prezydenta, któremu pisowska ustawa pozostawia dowolność w kwestii ewentualnej zgody na dalsze orzekanie przez konkretnego sędziego.

Część sędziów SN nie złożyło takich pism, a wobec niektórych Andrzej Duda nie wydał postanowieniu w sprawie ich dalszego orzekania.

Wśród sędziów przeniesionych w stan spoczynku znalazła się m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, której kadencja gwarantowana konstytucyjnie trwa do 2020 roku.Źródło:x-news

poniedziałek, 24 września 2018 12:21
 Czytaj poprzedni artykuł:
15 latka zmarła po zjedzeniu bagietki na lotnisku Heatrow
  Czytaj następny artykuł:
Położna z Polski zawieszona, bo nie była w stanie porozumiewać się z pacjentkami