Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Szybko, łatwo i za darmo

+ Dodaj ogłoszenie

bham.pl Wiadomości Polska/Świat Już niedługo Polacy pracujący za granicą będą musieli rozliczać PIT-y w Polsce
Już niedługo Polacy pracujący za granicą będą musieli rozliczać PIT-y w Polsce

Już niedługo Polak pracujący za granicą, będzie musiał złożyć w ojczystym kraju zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zarobi w Polsce ani grosza.

To efekt przepisów, które weszły w życie w ubiegłym roku w lipcu.


Od 1 lipca 2018 r. w życie weszła wielostronna konwencja podatkowa MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), która zmieni obecne reguły dotyczące unikania podwójnego opodatkowania.

Zgodnie ze zmianą podatnicy, którzy mają centrum interesów życiowych w Polsce, będą musieli składać deklaracje PIT w Polsce, nawet jeśli w ojczyźnie nic nie zarobili.

A do tej pory konwencje podpisały Wielka Brytania, Holandia, Austra, Słowenia, Nowa Zelandia, Serbia i Szwecja, wiec nowe zasady będą dotyczyć tylko osób zarabiających w tych krajach.

Oznacza to zmianę zasad rozliczania PIT przez Polaków pracujących w UK, którzy mają centrum interesów życiowych (np.: rodzinę, dom) w Polsce.


MLI zacznie obowiązywać dopiero od następnego pełnego okresu rozliczeniowego, czyli od 1 stycznia 2019 r. To oznacza, że Polak pracujący w Austrii i nieosiągający dochodów w Polsce będzie musiał wypełnić PIT w ojczyźnie dopiero na koniec kwietnia 2020 r.

Konwencja MLI nie spowoduje jednak żadnych zmian dla osób, które na stałe wyprowadziły się z Polski i mają centrum interesów życiowych w innym kraju.

poniedziałek, 21 stycznia 2019 12:09
 Czytaj poprzedni artykuł:
Jaguar Land Rover może zamknąć wszystkie fabryki w UK, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy
  Czytaj następny artykuł:
Eksplozja samochodu w Irlandii Północnej. Policja opublikowała nagranie z momentu wybuchu