Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Polska/Świat To Iran przez pomyłkę zestrzelił ukraińskiego boeinga - twierdzi Pentagon
To Iran przez pomyłkę zestrzelił ukraińskiego boeinga - twierdzi Pentagon

To irańska obrona przeciwlotnicza przez pomyłkę zestrzeliła w środę ukraińskiego boeinga - twierdzą źródła w Pentagonie, na które powołuje się amerykański tygodnik "Newsweek".

Irańczycy najwyraźniej wzięli samolot pasażerski za amerykański myśliwiec. Teheran dementuje: "To nielogiczne plotki".

W sprawie również zabrał głos Donald Trump.


Myślę, że ktoś po tamtej stronie popełnił błąd - powiedział Donald Trump, odnosząc się do katastrofy ukraińskiego boeinga 737 w Iranie.

Amerykański prezydent zasugerował na konferencji prasowej, że maszyna mogła zostać przez pomyłkę zestrzelona przez irańską obronę przeciwlotniczą. Jak dodał, wyjaśnienie, czy i dlaczego tak się stało, to obowiązek władz irańskich.

- W którymś momencie wydadzą czarne skrzynki - zauważył Trump. Informację, jakoby przyczyną katastrofy było trafienie rakietą a nie usterka mechaniczna, jak informowały irańskie władze, potwierdzili też premierzy Kanady i Wlk. Brytanii.

8 stycznia Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotnicznych Ukrainian International Arlines ze 176 osobami na pokładzie rozbił się po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini w Iranie.


Maszyna tuż po starcie zamieniła się w kulę ognia.

Zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga samolotu – potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

MSZ Ukrainy podało, że wśród ofiar jest 11 obywateli Ukrainy, 10 Szwecji, 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 4 pasażerów z Afganistanu, po 3 z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na liście nie ma obywateli Polski.

Do katastrofy doszło zaraz po starcie z lotniska Imama Chomeiniego. Samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar - poinformował rzecznik agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh.

Strona irańska podała, że samolot miał techniczne problemy, ale wydawnictwo Al Hadath w Ammanie ju z pierwszego dnia twierdziło, że maszynę przez pomyłkę zestrzeliła irańska obrona przeciwlotnicza.

Źródło:x-news

piątek, 10 stycznia 2020 06:09
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Apel policji: Kobieta potrącona przez samochód w Handsworth. Kierowca się zatrzymał, ale po chwili uciekł z miejsca wypadku
  Czytaj następny artykuł:
PILNE: Brytyjski parlament ostatecznie poparł ustawę w sprawie brexitu