Wiadomości
Kolejny dzień zamieszek w Irlandii Północnej. Strzały na ulicach, spalono autobus
Od kilku dni w Irlandii Północnej trwają zamieszki. W środę (7.04) protestujący w Belfaście uprowadzili, a następnie spalili autobus miejski.

Policja poinformowała, że w pojeździe nie było nikogo i nikt nie odniósł obrażeń w incydencie.
Wieczorem na ulicach stolicy Irlandii Północnej słychać było strzały.
Uczestnicy zamieszek obrzucali kamieniami i butelkami z benzyną policjantów oraz podpalali opony i kosze na śmieci.
Napadnięty został fotoreporter "Belfast Telegraph" Kevin Scott. Demonstranci poturbowali go i uszkodzili jego aparat fotograficzny.
Policja wezwała do unikania okolic, w których trwają zamieszki. Zamknięto bramy w płotach oddzielających dzielnice protestanckie od katolickich.
Zamieszki wybuchły po decyzji północnoirlandzkiej prokuratury, by nikomu nie postawić zarzutów w związku z zeszłorocznym pogrzebem wysokiego rangą bojownika Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA).
W uroczystości, mimo restrykcji pandemicznych, uczestniczyło około 2000 osób, w tym 24 polityków nacjonalistycznej partii Sinn Fein.
Na sytuację w Irlandii Północnej wpływa ponadto napięcie po brexicie. Nowe przepisy tworzą granicę celną między Irlandią Północną a pozostałą częścią Wielkiej Brytanii.
Takie dodatkowe restrykcje na tle gospodarczym są ciosem dla już osłabionej przez pandemię gospodarki.
Źródło:x-news
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Rachunki za energię w Wielkiej Brytanii znów rosną od stycznia: Ofgem po…
Tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymają 500 GBP dodatku bezpośre…
Miliony kierowców w Wielkiej Brytanii zmagają się z rosnącymi kosztami n…
Wielka Brytania zaostrza kontrole benefitów. DWP może przeszukiwać domy …
Osoby, które legalnie przybyły do Wielkiej Brytanii po 2021 roku będą mu…
Dodatek 25 GBP z powodu mrozów wpłynie na konta bankowe tysięcy rodzin w…
Migranci przybywający do Wielkiej Brytanii nie otrzymają świadczeń, dopó…






