Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Polska/Świat Dwa słupy światła w miejscu wież World Trade Center. 20. rocznica ataków z 11 września 2001 roku

Dwa słupy światła w miejscu wież World Trade Center. 20. rocznica ataków z 11 września 2001 roku

Dziś mija 20 lat od zamachów na World Trade Center i Pentagon, w których zginęło prawie trzy tysiące osób.

W Nowym Jorku wyświetlono dwa słupy światła w miejscu, w którym stały wieżowce World Trade Center. Instalacja świetlna "Tribute in Light" jest koncepcją nowojorskich artystów, aby upamiętnić ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku.


Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj trzy miejsca: Nowy Jork, gdzie zamachowcy dwoma samolotami pasażerskimi zniszczyli wieże World Trade Center, Pentagon - w który również uderzył porwany samolot i miasto Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się czwarty uprowadzony przez terrorystów samolot - po walce, jaką z porywaczami stoczyli pasażerowie.

Do organizacji zamachów przyznała się Al Kaida, której liderem był Osama Bin Laden - zabity przez amerykańskich komandosów 10 lat później.

Po zamachach, ówczesny amerykański prezydent, George Bush, ogłosił początek wojny z terroryzmem.


To w jej ramach, podjęto decyzję o inwazji na Afganistan. Celem stali się tam Talibowie, którzy wcześniej odmówili wydania Bin Ladena Amerykanom.

Amerykańskie wojsko dokonało też inwazji na Irak - po tym jak o wspieranie terrorystów i produkcję broni masowego rażenia oskarżono ówczesnego przywódcę kraju, Saddama Huseina. Stracono go pod koniec 2006 roku - trzy lata po schwytaniu.

Źródło: x-news

sobota, 11 września 2021 14:10
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson chce rządzić dłużej niż Margaret Thatcher
 Czytaj następny artykuł:
Obowiązek noszenia masek w Anglii może powrócić jesienią