Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kolejny europejski kraj wprowadza lockdown

Portugalia stała się najnowszym krajem europejskim, który ogłosił powrót ograniczeń dotyczących Covid-19.

Wskaźniki infekcji w kraju pozostają stosunkowo niskie, ale rząd wcześnie wprowadza ograniczenia, ponieważ inne części kontynentu walczą z czwartą falą pandemii.


Ostatniej doby w Portugalii zanotowano blisko 4 tysiące zakażeń koronawirusem. To największa liczba infekcji od lipca — podał portugalski resort zdrowia, wskazując na nadejście kolejnej fali pandemii.

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek wieczorem ogłoszenie w kraju stanu klęski żywiołowej w związku z nasilającą się pandemią Covid-19.

W ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie 1 grudnia, do Portugalii przylecieć będą mogły tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Jak poinformował premier, złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który przybył do Portugalii bez ważnego testu.


Premier Portugalii zalecił też, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych tylko po wcześniejszym wykonaniu testów potwierdzających brak Covid-19.

Pracodawcy powinni w miarę możliwości od 1 grudnia kierować pracowników do pracy zdalnej.

Premier potwierdził też, że w pierwszym tygodniu 2022 r. praca zdalna będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

Do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą tylko osoby posiadające certyfikat covidowy.

Natomiast na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczone zostaną tylko osoby, które posiadają aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Wiadomości z Portugalii nadchodzą tego samego dnia, w którym rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że do czerwonej listy zostanie dodanych kilka krajów z południowej Afryki.


W związku, z tym że w Botswanie zidentyfikowano nowy „najgorszy w historii” wariant koronawirusa, który sprawi, że szczepionki będą co najmniej o 40 procent mniej skuteczne, Wielka Brytania w prowadza zakaz lotów z RPA i pięciu innych krajów.

Minister zdrowia Sajid Javid ogłosił, że loty z RPA, Namibii, Lesotho, Botswany, Eswatini i Zimbabwe zostaną zawieszone od południa w piątek, a wszystkie sześć krajów zostanie dodanych do czerwonej listy podróży.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
W weekend temperatura spadnie poniżej zera, zobacz jak uniknąć mandatu podczas odmrażania szyb samochodu
 Czytaj następny artykuł:
W Wielkiej Brytanii może zabraknąć alkoholu w Święta Bożego Narodzenia


// //