Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Szok! Pasażer wylądował samolotem po tym, jak pilot stracił przytomność

Pasażer samolotu, który nie miał żadnego doświadczenia w lataniu, bezpiecznie wylądował małym samolotem Cessna po tym, jak pilot stracił przytomność.

W lądowaniu pasażerowi pomógł kontroler lotów, który udzielał mu wskazówek.

Pasażer, którego tożsamości nie podano, wracał do domu, aby zobaczyć swoją ciężarną żonę.


Samolot Cessna 208 Caravan wystartował z międzynarodowego lotniska im. Leonarda M. Thompsona w Marsh Harbor na Bahamach i leciał na Florydę we wtorek po południu, kiedy rozpoczął się dramat.

„Mam tu poważną sytuację”, powiedział pasażer, do kontrolera ruchu lotniczego w Fort Pierce, lecąc nad wybrzeżem Florydy, około 70 mil od celu podróży.

„Mój pilot stracił przytomność. Nie mam pojęcia, jak latać samolotem”.

Kontroler ruchu lotniczego spytał go, gdzie się znajduje, jednak odpowiedział, że nie ma pojęcia, ale przed sobą widzi wybrzeże Florydy.

Zszokowany kontroler ruchu lotniczego w Fort Pierce powiedział pasażerowi, że spróbuje zlokalizować samolot.


Mężczyzna w końcu został zlokalizowany lecący u wybrzeży Boca Raton, a kontroler ruchu lotniczego z lotniska w Palm Beach połączył się z nim i poinstruował go, jak wylądować samolotem.

Ostatecznie, z pomocą kontrolera ruchu lotniczego, pasażer, który zachował niewiarygodny spokój i fachowo sprowadził Cessnę na ląd na międzynarodowym lotnisku Palm Peach, mimo że nigdy wcześniej nie siedział za sterami samolotu.

Ekspert lotniczy powiedział CNN, że nierzadko zdarza się, że małe samoloty turbośmigłowe, takie jak Cessna 208 Caravan, latają tylko z jednym pilotem, zwłaszcza gdy loty są prywatne.

Zobacz też:


Rzecznik FAA potwierdził, że badają incydent i powiedział, że pilot miał „problem medyczny” – choć nie podał dalszych szczegółów na temat jego stanu.

ABC News poinformowało później, że kontroler pracujący w Palm Beach był certyfikowanym instruktorem lotów, z doświadczeniem w pracy z samolotami Cessna.

Robert Morgan, przez 20 lat pracował jako kontroler ruchu lotniczego i jest certyfikowanym instruktorem lotów FAA z około 1200 godzinami lotów na koncie.


„Wiedziałem, że samolot leci jak każdy inny samolot. Musiałem go tylko uspokoić, wskazać mu pas startowy i powiedzieć, jak zmniejszyć moc, aby mógł zejść na ląd” powiedział Morgan.

„Zanim się zorientowałem, powiedział: Jestem na ziemi. Jak mam to wyłączyć?” dodał.

Morgan powiedział też lokalnym mediom, że wybiegł na spotkanie pasażera i przytulił go płycie lotniska.

Pilot, który był nieprzytomny, został przewieziony do szpitala w wyniku nieznanej choroby. Jego stan pozostaje nieznany.

-