Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rosja wydała przerażające ostrzeżenie. Grozi krokami odwetowymi, jeśli Finlandia przystąpi do NATO

Kreml poinformował, że decyzja Finlandii o ubieganiu się o członkostwo w NATO jest „zdecydowanie” zagrożeniem dla Rosji i wydał mrożące krew w żyłach ostrzeżenie, że spotka to się z „krokami odwetowymi”.

Prezydent i premier Finlandii powiedzieli w czwartek, że ich kraj musi „niezwłocznie” złożyć wniosek o przyłączenie się do sojuszu wojskowego po inwazji Rosji na Ukrainę.


Oczekuje się, że Szwecja, która ma bliskie historyczne i militarne powiązania ze swoim nordyckim sąsiadem, ogłosi, że również w ciągu kilku dni złoży wniosek o członkostwo.

Moskwa wielokrotnie ostrzegała przed „poważnymi konsekwencjami” przystąpienia obu krajów do NATO, mówiąc, że będzie musiała wzmocnić swoje siły na Morzu Bałtyckim, oraz podniosła możliwość rozmieszczenia broni jądrowej na tym obszarze.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany podczas telekonferencji z dziennikarzami, czy kroki podjęte przez Finlandię w celu przystąpienia do NATO stanowią zagrożenie dla Rosji.

Powiedział: „Zdecydowanie. Ekspansja NATO nie czyni naszego kontynentu bardziej stabilnym i bezpiecznym”.


„To może budzić nasze zaniepokojenie i byś powodem odpowiednich symetrycznych reakcji z naszej strony”.

Rosyjskie MSZ wydało później oświadczenie, w którym stwierdzono: „Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej kraju”.

„Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego”.


Wcześniej jeden z najbliższych doradców Putina ostrzegł zachodnich przywódców, by zaprzestali dostaw broni na Ukrainę.

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew, zastępca Putina w radzie bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że ich rosnące wsparcie wojskowe może doprowadzić do konfrontacji między Rosją a NATO.

Zobacz też:


Boris Johnson podpisał wczoraj historyczne umowy o solidarności i zapewnieniu bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Premier Wielkiej Brytanii zobowiązał się do „wzmocnienia więzi wojskowych” i wsparcia obu krajów, jeśli zostaną zaatakowane.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Dyżur konsularny w Birmingham w maju
 Czytaj następny artykuł:
Już niedługo podróże z Wielkiej Brytanii do UE staną się koszmarem