Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

100 dni wojny na Ukrainie. Putinowi kończą się żołnierze i sprzęt wojskowy

Rosji kończą się żołnierze i sprzęt wojskowy, a decyzja Władimira Putina o inwazji na Ukrainę jest postrzegana przez ekspertów jako „największa katastrofa” współczesnych wojen.

Minęło 100 dni, odkąd wojska rosyjskie przekroczyły granicę Ukrainy 24 lutego z powodu tego, co Putin nazwał „specjalną operacją wojskową”.


Od tego czasu Rosja poniosła oszałamiające straty militarne, ponieważ siły ukraińskie dzielnie broniły swojej ojczyzny.

Wspomagani najnowocześniejszym sprzętem wojskowym dostarczonym przez narody zachodnie, Ukraińcy aktywnie przeciwstawiają się rosyjskiej agresji.

Putin w wyniku swojej decyzji o inwazji stanął w obliczu ogromnego sprzeciwu na arenie międzynarodowej i potężnych sankcji gospodarczych.

Po wycofaniu się Rosji w kwietniu wojna skupiła się teraz głównie na wschodniej Ukrainie, eksperci twierdzą, że błędne obliczenia Putina ciągle mają miejsce, a rosyjskie siły mają teraz niebezpiecznie mało personelu i sprzętu.


Konflikt osiągnął „stan wyczerpania”, powiedział szwedzki ekonomista i ekspert ds. Rosji Anders Aslund.

Aslund powiedział The Sun: „Po 100 dniach wojna jest w sytuacji patowej. Ukraina ma wszystkich żołnierzy, których może potrzebować, może zmobilizować do miliona ludzi”.

„Z drugiej strony w Rosji brakuje żołnierzy. Ponieważ technicznie nie jest to wojna, Putin nie może legalnie wysyłać poborowych”.

Wojsko Ukrainy twierdzi, że do tej pory w konflikcie zginęło ponad 30 000 rosyjskich żołnierzy – ponad dwukrotnie więcej niż w trwającej prawie dekadę wojnie radziecko-afgańskiej w latach 80. XX wieku.

Aslund powiedział, że pozycja Putina stała się „słaba” w jego własnym kraju, ponieważ ponure szczegóły wojny ujawniają ogromną liczbę ofiar śmiertelnych, niskie morale wśród żołnierzy z powodu słabych łańcuchów dostaw i okropne warunki życia.

Zobacz też:


Według doniesień w ukraińskich kostnicach znajdują się porzucone przez towarzyszy ciała co najmniej 6000 rosyjskich żołnierzy.

Wielka Brytania ostatnio ogłosiła, że wyśle na Ukrainę zaawansowane systemy rakietowe średniego zasięgu i wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Niemcami wyposaży ten kraj w zaawansowaną broń do zestrzeliwania samolotów.


Minister obrony Ben Wallace powiedział: „Wielka Brytania stoi po stronie Ukrainy i odegrała przewodnią rolę w dostarczaniu bohaterskim oddziałom niezbędnej broni, której potrzebują do obrony swojego kraju”.

„Ponieważ zmienia się taktyka Rosji, nasze poparcie dla Ukrainy również musi wzrosnąć. Te wysoce wydajne systemy rakiet wielokrotnego użytku umożliwią naszym ukraińskim przyjaciołom lepszą ochronę przed brutalnym użyciem przez Rosję artylerii dalekiego zasięgu, którą siły Putina na oślep wykorzystywały do ​​niszczenia miast”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Trafalgar Square ewakuowany i zamknięty po zauważeniu „podejrzanego pojazdu”
 Czytaj następny artykuł:
Poprosili królową, aby im zrobiła zdjęcie z ochroniarzem. Amerykańscy turyści nie poznali Elżbiety II


// //