Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Chwile grozy przy lotnisku. Samolot Wizz Air przeleciał tuż nad głowami gapiów

W internecie opublikowano zapierające dech w piersiach video, w którym pasażerski odrzutowiec Wizz Air przeleciał zaledwie kilka metrów nad głowami turystów.

Samolot lądował na greckiej wyspie Skiatos, co według niektórych było najniższym lądowaniem na lotnisku.


Dramatyczny materiał z lądowania został przesłany w zeszłym tygodniu przez entuzjastę lotnictwa, który obserwował lądowania samolotów na greckiej wyspie.

Mierzące zaledwie milę i zbudowane w kilka metrów od morza, lądowisko lotniska Skiatos jest szczególnie krótkie ze względu na położenie geograficzne wyspy, co oznacza, że ​​piloci muszą lądować znacznie niżej niż na innych pasach startowych.

Jednak nawet doświadczeni obserwatorzy samolotów byli zszokowani, gdy Airbus „prześlizgnął się” tuż nad głowami turystów.

Airbus A321 to największy na świecie samolot pasażerski średniego zasięgu. Na jego pokładzie mieści się ponad 200 pasażerów.


Nietrudno więc dziwić się, że tłumy miłośników lotnictwa zebrały się w pobliżu lotniska na greckiej wyspie Skiatos, aby oglądać lądowanie tej maszyny, latającej w barwach linii Wizz Air.

Film zaczyna się od pokazania samolotu lecącego w oddali w kierunku lotniska Skiatos Alexandros Papadiamantis nad turkusowymi wodami Morza Śródziemnego.

Kilka osób zebrało się na plaży i drodze biegnącej wzdłuż wąskiego skrawka lądu między morzem a pasem startowym.

Gdy zbliża się Airbus A321 obsługiwany przez Wizz Air, od razu widać, że pilot sprowadza go na małej wysokości. Jeden z gapiów zaczyna nawet odsuwać się w oczekiwaniu na niskie lądowanie.


Na wideo, wyraźnie widać, że ogromna maszyna Wizz Air przeleciała się zaledwie kilka metrów nad głowami zgromadzonych gapiów.

Część obserwatorów ze strachu zaczęła się kulić i krzyczeć, ale zagłuszył ich ryk silników.

W innym ujęciu z drugiej kamery widać, jak ubrania ludzi są uderzane przez podmuch wywołany przez odrzutowiec.


Jedna młoda dziewczyna przewraca się nawet do tyłu — powalona siłą podmuchu — podczas gdy inna kobieta gubi kapelusz.

Warto dodać, że wszystkie osoby, obserwujące lądowanie samolotu, przebywały tam nielegalnie.

Władze wyspy już dawno umieściły w pobliżu informacje, że przebywanie na tej części plaży jest nielegalne ze względu na pobliski pas startowy i niski pułap lotu samolotów.

Jednak jak widać na filmie udostępnionym w Internecie, fanów mocnych wrażeń nadal nie brakuje.

Zobacz też:


Pas startowy lotniska znajduje się w północno-wschodniej części wyspy Skiatos i jest zbudowany pomiędzy dwoma wzgórzami, które otaczają pas asfaltowy. Na każdym końcu asfaltu Morze Śródziemne jest oddalone o zaledwie kilka metrów.

Pas startowy mierzy 1628 metrów, co oznacza, że ​​jest niewiele dłuższy niż mila, co plasuje go w kategorii „krótkich i wąskich” pasów startowych.


Dla porównania, pasy startowe dla komercyjnych linii lotniczych zwykle mierzą od 2000 m do 3500 m. Pas startowy Heathrow w wielkiej Brytanii ma długość około 3,4 km.

Ze względu na nierówny teren na greckiej wyspie lotnisko powstało poprzez odzyskanie lądu z morza pomiędzy wyspą Skiathos a mniejszą wyspą Lazareta (dawna kolonia trędowatych) - łącząc wyspy w jedną, większą wyspę.

Stosunkowo krótki pas startowy biegnie z północy na południe i od wybrzeża do wybrzeża, co oznacza, że ​​piloci muszą zbliżyć się jak najniżej, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość pasa startowego do lądowania i zatrzymania się.

W przeciwnym razie ryzykują, że samolot wypadnie z końca pasa startowego i wpadnie do wody.

Ze względu na krótki pas startowy niektóre samoloty muszą nawet startować z mniejszą ilością paliwa. Wiele lotów musi następnie wylądować kilka minut później w pobliskich Salonikach, aby zatankować.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 0,1%. Co to oznacza dla Twoich pieniędzy?
 Czytaj następny artykuł:
Loty za 9.99 GBP przejdą do historii. Ogłasza szef Ryanair