Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

4 tysiące złotych po urodzeniu dziecka z upośledzeniem

Rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem" wpłynął w środę do Sejmu.

Projekt dotyczy "wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz instrumentów polityki na rzecz rodziny, m.in. świadczeń gwarantowanych, do których szczególnie należy zapewnienie dostępności dla kobiet w ciąży oraz ich dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu".

Projekt przewiduje m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia żywego dziecka z upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą. W uzasadnieniu projektu wskazano, że istotnym wsparciem wprowadzonym mocą projektowanych regulacji jest zapewnienie prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Takie uprawnienie ma przysługiwać kobietom w ciąży oraz pacjentom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

Źródło:tvn24.pl
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie miasteczko zdominowane przez muzułmanów – żyje tam tylko 48 białych mieszkańców
 Czytaj następny artykuł:
Theresa May musi uzyskać zgodę parlamentu zanim uruchomi procedurę wyjścia z Unii


// //