Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polska: Koniec z gimnazjami, wraca czteroletnie liceum

Powrót do ośmioklasowej podstawówki, czteroletnie liceum i nowy stopień awansu zawodowego nauczyciela- to główne założenia reformy edukacji, które minister edukacji przedstawiła podczas debaty w Toruniu.

Jak twierdzi Anna Zalewska poprzednia reforma nie przyniosła oczekiwanych efektów, a gimnazja, które w założeniu miały przyczynić się do wyrównania szans edukacyjnych, jeszcze pogłębiły różnice zwłaszcza pomiędzy uczniami z większych i mniejszych ośrodków. Dodała też, że nie mają tu większego znaczenia dobre wyniki zdobyte w międzynarodowych rankingach, bo jest to wynikiem wprowadzenia testów sprawdzających.

Jak pisze strona oświata.abc, nowa struktura nauczania w pełni ma funkcjonować od roku szkolnego 2022/2023. Składać się ma z ośmioklasowej szkoły powszechnej oraz czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Po pierwszym etapie uczeń będzie mógł zdecydować się także na kontynuowanie nauki w szkole branżowej (trzyletnia pierwszego stopnia i dwuletnia drugiego), która zastąpi zawodówki. Wszystkie reformy będą wprowadzane stopniowo, już od przyszłego roku. Pierwszy rocznik, który rozpocznie naukę na zmienionych zasadach, siedem lat spędzi w szkole powszechnej i dwa lata w gimnazjum. Liceum w okresie przejściowym nadal będzie trwało trzy lata.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wynik unijnego referendum przyczyni się do wzrostu cen żywności
 Czytaj następny artykuł:
Przedsiębiorcy rozważają przeniesienie działalności poza Wielką Brytanię