Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjska armia postawiona w stan gotowości. Ma zastąpić pielęgniarki i 10 000 pracowników pogotowia podczas strajków

Ponad 10 000 pracowników pogotowia głosowało za strajkiem w Anglii i Walii, ogłosił związek zawodowy GMB.

Wielka Brytania już postawiła armię w stan gotowości na wypadek konieczności wypełnienia ról pracowników NHS podczas strajków.


Sanitariusze, asystenci pogotowia ratunkowego, osoby obsługujące połączenia telefoniczne i inny personel mają rozpocząć strajk w dziewięciu regionach:
  • South West Ambulance Service
  • South East Coast Ambulance Service
  • North West Ambulance Service
  • South Central Ambulance Service
  • North East Ambulance Service
  • East Midlands Ambulance Service
  • West Midlands Ambulance Service
  • Welsh Ambulance Service
  • Yorkshire Ambulance Service
Akcja protestacyjna ma się odbyć przed Bożym Narodzeniem, a związek planuje spotkać się z przedstawicielami w najbliższych dniach w celu omówienia potencjalnych terminów.

GMB poinformował, że pracownicy pogotowia ratunkowego i niektóre oddziały NHS głosowali za strajkiem w sprawie rządowej propozycji płacowej w wysokości 4%, którą opisali jako kolejną „ogromną realną obniżkę płac”.

„Pracownicy karetek – podobnie jak inni pracownicy NHS – zastrajkują” – powiedziała krajowa sekretarz związku, Rachel Harrison.


„Zdemoralizowani i zdeptani, musieli stawić czoła 12-letnim konserwatywnym cięciom w usługach i pakietach płac, walczyli na pierwszej linii globalnej pandemii, a teraz stoją w obliczu najgorszego kryzysu kosztów utrzymania od pokolenia” - dodała.

Związek zapewnił opinię publiczną, że „pacjenci zawsze będą na pierwszym miejscu”, a podczas strajku będzie dostępna pomoc w nagłych wypadkach.

Również około 100 000 pielęgniarek z Royal College of Nursing ma zorganizować masowy strajk w grudniu – jednym z najbardziej pracowitych miesięcy dla NHS.

Według ostatnich doniesień personel sił zbrojnych Wielkiej Brytanii jest przygotowywany do prowadzenia karetek pogotowia i zastępowania personelu w szpitalach.


Najnowszy scenariusz pokazuje plany awaryjne, jakie opracowuje brytyjski rząd w związku z zapowiadanymi akcjami strajkowymi podczas najbliższej zimy.

Urzędnicy ds. zdrowia i obrony opracowują strategię awaryjną, ponieważ kierowcy karetek i ratownicy medyczni dołączą do pielęgniarek podczas strajków w nadchodzących miesiącach.

Zobacz też:


Jak donosi The Times, rząd mógłby wykorzystać pomoc wojskową do protokołu władz cywilnych (Maca), aby utrzymać działanie kluczowych usług w NHS podczas dużych strajków.

Maca była używana podczas pandemii COVID-19, aby pomóc personelowi medycznemu borykającemu się ze szczepionkami, testami i dostawą sprzętu ochronnego.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Dziś wieczór pełen emocji, czyli mecz Polska – Argentyna
 Czytaj następny artykuł:
Ciało noworodka znalezione w centrum recyklingu w UK