Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Banki zbyt wolno przekazują stopy procentowe Banku Anglii na konta oszczędnościowe

Banki „zbyt długo zwlekają” z przekazywaniem wzrostu stóp procentowych, ustalonego przez Bank Anglii, na konta oszczędnościowe — twierdzi minister finansów.

Jeremy Hunt powiedział, że szczególnie dotknięte tym problemem są osoby posiadające konta o natychmiastowym dostępie.


Banki szybko podniosły stopy procentowe dla klientów mających kredyty hipoteczne, ale wydaje się, że są wolniejsze w podwyższaniu oprocentowania dla oszczędzających.

Hunt powiedział, że podniósł tę kwestię w rozmowach z bankami w zeszłym tygodniu.

„To trwa zbyt długo, zanim podwyżki stóp procentowych trafią do oszczędzających” - powiedział, dodając, że proces jest szczególnie wolny dla posiadaczy kont o natychmiastowym dostępie.

Najnowsze dane pokazują, że różnica między średnimi stopami oprocentowania kredytów hipotecznych a oprocentowaniem lokat jest większa niż w grudniu 2021 roku, kiedy Bank Anglii po raz pierwszy podnosił stopy procentowe w walce z rosnącymi cenami konsumenckimi.

Wtedy średnia stopa dwuletniego kredytu hipotecznego wynosiła 2,38%, a średnia stopa oprocentowania lokat dostępnych od ręki — najpopularniejszego rodzaju konta oszczędnościowego — wynosiła 0,19%, według firmy informacyjnej finansowej Moneyfacts różnica wynosiła 2,19%.


W poniedziałek średnia stopa dwuletniego kredytu hipotecznego wyniosła 6,23%, a stopa oprocentowania lokat wyniosła 2,36%, więc różnica wyniosła 3,87%.

Mimo że różnica się powiększyła od podniesienia stóp procentowych, jest ona mniejsza niż w grudniu 2022 roku, kiedy wynosiła 4,24%.

Banki zwykle zwiększają swoje zyski w wyniku podwyżek stóp procentowych, ponieważ zwykle zwiększa to dochody z odsetek netto.

UK Finance, organizacja branżowa sektora bankowego, stwierdziła, że „stopy oprocentowania lokat nie są bezpośrednio powiązane i dlatego zmieniają się w różnym czasie i w różnej wysokości”.

„Stopy oprocentowania lokat są determinowane przez wiele czynników, a nie tylko przez stawkę Banku Anglii — jednym z kluczowych czynników jest to, czy ktoś chce mieć natychmiastowy dostęp do środków, czy też może zdeponować je na dłuższy okres” - powiedziano.


Jednak członkowie Komisji Skarbowej wielokrotnie podnosili kwestię braku podwyżek oprocentowania lokat zgodnie ze wzrostem kosztów kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach.

W lutym dyrektorzy naczelni czterech największych banków w Wielkiej Brytanii — NatWest, Lloyds, HSBC i Barclays - zostali przesłuchani przez posłów w sprawie atrakcyjności ich stawek oprocentowania lokat.

W lutym szefowie czterech największych banków w Wielkiej Brytanii – Lloyds, NatWest, HSBC i Barclays – zostali przesłuchani w Parlamencie.

Czterech szefów banków, którzy łącznie zarabiają ponad 10 milionów funtów rocznie, argumentowali, że posłowie błędnie skoncentrowali się na stopie procentowej oferowanej na kontach oszczędnościowych z łatwym dostępem.

Stwierdzili, że konta oszczędnościowe zezwalające na regularne oszczędzanie oferują wiodące na rynku stopy procentowe, a produkty z natychmiastowym dostępem oferują niższe.


Komisja jednak zwróciła uwagę, że cztery duże banki na kontach oszczędnościowych z natychmiastowym dostępem do oszczędności oferowały oprocentowanie w nędznej wysokości od 0,7% do 1,35%, w porównaniu z podstawową stopą Banku Anglii wynoszącą 4,5%.

„Jest bardziej jasne niż kiedykolwiek, że największe banki w kraju muszą poprawić swoją grę i zachęcić do oszczędzania” – powiedziała Harriett Baldwin, która przewodniczy komisji.

UK Finance – organ handlowy sektora bankowego – opublikował dane, które pokazały, że całkowite oszczędności gospodarstw domowych zmniejszyły się rok do roku po raz pierwszy od co najmniej 15 lat.

Wartość depozytów na rachunkach z natychmiastowym dostępem spadła w marcu o 4% do 867 miliardów funtów w porównaniu z 905 miliardami funtów rok wcześniej, ponieważ ludzie wykorzystywali oszczędności, aby pokryć większe rachunki i zakupy żywności.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejka Snowdon Mountain Railway po raz pierwszy od 2019 roku dotarła na szczyt
 Czytaj następny artykuł:
Kolejny supermarket w UK zmusza ludzi do okazania paragonu przed opuszczeniem sklepu