Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny w sklepach w Wielkiej Brytanii rosną najwolniej od prawie roku

Ceny w brytyjskich sklepach rosną w najwolniejszym tempie od października, ale nadal są znaczące, jak pokazują nowe dane.

Ceny wzrosły o 6,9% w ciągu roku do sierpnia, w porównaniu do 8,4% w lipcu, jak podało British Retail Consortium (BRC).


Mniej gwałtownie wzrosły ceny mięsa, ziemniaków i niektórych olejów do gotowania.

Jednak z uwagi na zagrożenie eksportem zboża z Ukrainy, szybkie spowolnienie wzrostu cen jest mało prawdopodobne.

Ukraina odpowiada za prawie jedną trzecią światowego eksportu zboża – podaje BBC.


Do ostatniego miesiąca umowa między Rosją a innymi krajami pozwalała na bezpieczny przewóz zboża z Ukrainy, ale Rosja wycofała się z tej umowy, znanej jako Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego.

To, w połączeniu z decyzją Indii o nałożeniu restrykcji na eksport ryżu, oznacza, że nadchodzą „ciemne chmury”, stwierdziło BRC.

Stowarzyszenie handlu detalicznego obwiniało również wzrost podatków od alkoholu. „Te liczby byłyby jeszcze niższe, gdyby rząd nie podniósł wcześniej w tym miesiącu akcyzy na alkohol,” powiedziała dyrektor generalna BRC, Helen Dickinson.

Dodała, że niektóre składniki kosmetyków stały się tańsze, co pomogło złagodzić wzrost cen w tych kategoriach. Jednak inflacja dla odzieży i obuwia wzrosła, gdy letnie wyprzedaże dobiegły końca.


Dickinson dodała, że istnieje „ryzyko związane z łańcuchem dostaw, z którymi handlowcy muszą się zmierzyć”.

Wysokie ceny żywności dotykają gospodarstwa domowe od ponad roku. Ogólna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii w lipcu wynosiła 6,4%. Jednak inflacja cen żywności wynosi nadal 13,4%.

Zobacz też:


Chociaż ta liczba spadła z rekordowego poziomu 19,2% w marcu, Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii, powiedział wcześniej w tym miesiącu, że wysokie stopy inflacji były „dłużej trwałe niż oczekiwano”.

Dodał, że wystąpiły „pewne komplikacje” związane z obniżaniem inflacji — zwłaszcza wojna na Ukrainie i eksport zboża z Morza Czarnego.

Globalne ceny niektórych towarów zaczęły spadać, powiedział pan Pill. Jednak twierdził, że niektóre firmy, „w obliczu niepewności”, ustaliły wyższe ceny, gdy wojna dopiero się zaczęła, co doprowadziło do wyższych cen na półkach sklepowych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Odwołane loty w Wielkiej Brytanii: Jakie są Twoje prawa, gdy Twój lot jest zakłócony?
 Czytaj następny artykuł:
Parada Świętego Patryka powraca do Birmingham w 2024 roku po czteroletniej przerwie