Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości West Midlands Rząd podał zasady rejestracji dla obywateli UE chcących pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Rząd podał zasady rejestracji dla obywateli UE chcących pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Wielka Brytania zaprezentowała w czwartek zasady rejestracji dla obywateli Unii Europejskiej chcących pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych twierdzą, że program, który będzie wprowadzany w kolejnych miesiącach bieżącego roku i będzie trwał do czerwca 2021 r., został zaprojektowany tak, aby nie był uciążliwy.

Proces składania wniosków będzie na tyle uproszczony, szybki i przyjazny użytkownikowi, na ile to możliwe. Aby zredukować ilość wymaganych dokumentów, zostaną w nim wykorzystane dane posiadane obecnie przez administrację państwową. Na przykład dokumentacja Brytyjskiego Urzędu Celno-Skarbowego (HMRC) wykaże historię zatrudnienia danej osoby na terenie Wielkiej Brytanii.

Obywatele UE ubiegający się o ten status będą musieli:
  • przedstawić dokument tożsamości wraz z aktualnym zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości i narodowości
  • zgłosić wszelkie wyroki za popełnione przestępstwa

Rejestracja będzie się odbywała online lub za pośrednictwem aplikacji na smartfona.

Rejestracja będzie kosztować 65 funtów za osobę dorosłą, i 32,50 funtów za dziecko.

Osoby, które posiadają już kartę stałego pobytu nie będą musieli płacić za rejestrację.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie służyć pomocą, aby zapobiegać odrzuceniu wniosku z powodu prostych błędów lub przeoczeń. W razie drobnych przeoczeń będzie kontaktować się z daną osobą, udzielając pomocy w ich skorygowaniu. W razie konieczności dostarczenia dodatkowych dowodów informacje na ten temat będą przekazywane przed podjęciem decyzji.

Aby zapewnić odpowiednią ilość czasu na złożenie wniosków, okres, w którym możliwe będzie ich składanie będzie trwać do 30 czerwca 2021 r. W tym okresie prawa obywateli UE będą chronione na terenie Wielkiej Brytanii. Osoby, które złożą wniosek w ramach obowiązującego programu, ale nie uzyskają odpowiedzi przed upływem tego okresu, będą mogły pozostać na terenie Wielkiej Brytanii do podjęcia decyzji w ich sprawie.

Umowa dotycząca praw obywateli Unii Europejskiej oraz ich rodzin stanowi:
  • Osoby, które do 31 grudnia 2020 r. będą nieprzerwanie i legalnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii przez okres 5 lat będą mogły ubiegać się o pobyt stały, uzyskując „status osoby osiedlonej”. Oznacza to, że będą mieć prawo do zamieszkania z dostępem do funduszy i świadczeń publicznych oraz ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie.
  • Osoby, które przybędą do Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r., ale które do tego czasu nie będą nieprzerwanie i legalnie zamieszkiwać na jej terenie przez okres 5 lat, po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będą mogły złożyć wniosek o prawo do pozostania do upływu 5-letniego okresu progowego. Będą wtedy mogły ubiegać się o status osoby osiedlonej.
  • Członkowie rodzin obywateli Unii Europejskiej zamieszkali na terenie Wielkiej Brytanii oraz ci, którzy dołączą do nich przed 31 grudnia 2020 r. również będą mogli ubiegać się o status osoby osiedlonej, zwykle po 5 latach pobytu.
  • Członkowie najbliższej rodziny (małżonkowie, partnerzy bez związku małżeńskiego lub pozostający w związkach cywilnych oraz dzieci, wnuki, rodzice i dziadkowie pozostający na utrzymaniu) będą mogli dołączyć do obywateli Unii Europejskiej po jej opuszczeniu przez Wielką Brytanię, jeśli będą pozostawać w takim związku 31 grudnia 2020 r.
Obywatele Unii Europejskiej posiadający status osoby osiedlonej lub zezwolenie na pobyt tymczasowy będą mieć niezmieniony dostęp do opieki zdrowotnej, emerytur oraz pozostałych świadczeń w Wielkiej Brytanii.

Żródło:Daily Mail,  https://www.gov.uk
czwartek, 21 czerwca 2018 14:52
 

brexit


Czytaj poprzedni artykuł:
Pasażerowie pociągu jadącego z Birmingham ratują konduktora przed atakiem
  Czytaj następny artykuł:
Parlament przyjął ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej