Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W ciągu ostatniego roku skazano rekordową liczbę osób za terroryzm

W ciągu ostatniego roku w Wielkiej Brytanii skazano rekordową liczbę 90 osób na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu - poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak zaznaczono, największą grupą wśród skazanych stanowią biali.

Od czerwca 2017 roku do czerwca 2018 roku przed sądem stanęło 100 osób a 90 z nich zostało skazanych. To najwyższy wynik od kiedy zaczęto prowadzić statystyki w 2009 roku, wynik jest o 39 procent wyższy niż rok wcześniej.


10 ze skazanych terrorystów otrzymało wyroki dożywotniego pozbawienia wolności. Należą do nich miedzy innymi: islamski zamachowiec, który próbował doprowadzić do eksplozji w metrze na stacji Parsons Green, i radykalnie prawicowy napastnik, który wjechał samochodem w grupę muzułmanów na Finsbury Park w północnym Londynie.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem terroryzmu obecnie prowadzą najwyższą w historii liczbę śledztw, jest ich ponad 650.

Wśród aresztowanych największą grupą etniczną są biali (38 proc.), następnie osoby azjatyckich korzeniach (37 proc.) i czarnoskórymi (9 proc.).

To pierwszy raz od 2005 roku, kiedy biali dominują w tej statystyce, co może oznaczać wzrostem zagrożenia atakami terrorystycznymi przeprowadzonymi przez radykalnie prawicowe organizacje.

Wśród terrorystów, którzy aktualnie przebywają w więzieniach największą grupę stanowią ciągle islamiści (82 proc.), a radykałowie prawicowi znajdują się na drugim miejscu (13 proc.).

Stopień zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na czwartym poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest „bardzo prawdopodobny”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Sudańczyk, który obciął mężczyźnie głowę, w Handsworth, uznany za niewinnego
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna aresztowany w związku z zaginięciem 16-letniej dziewczyny