Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości West Midlands Donald Tusk proponuje opóźnienie brexitu nawet o rok
Donald Tusk proponuje opóźnienie brexitu nawet o rok

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce zaproponować Wielkiej Brytanii "elastyczne" przesunięcie o 12 miesięcy terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - podało BBC, powołując się na wysokie rangą źródło unijne.

Jego plan pozwoliłby Wielkiej Brytanii opuścić Wspólnotę wcześniej, jeśli brytyjski parlament zatwierdzi porozumienie rozwodowe wynegocjowane przez rząd Theresy May z Brukselą.


Na plan Tuska muszą jednak się zgodzić przywódcy krajów UE na szczycie unijnym, zwołanym w związku z brexitem na 10 kwietnia.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i zgodnie z planami powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Brak poparcia dla umowy brexitowej spowodował, że data została przesunięta na 12 kwietnia.

Jeśli porozumienie o wyjściu zostanie zaakceptowane, wtedy nowy termin brexitu to 22 maja.


Porozumienie wynegocjowane z Unią Europejską przez Theresę May zostało odrzucone już trzy razy przez brytyjski parlament.

Po serii kłótni i wniosków bez poparcia, Izba Gmin zgodziła się z propozycją Partii Pracy, która ma zapobiec tzw. twardemu Brexitowi.

Izba Gmin przyjęła ustawę, którą zmusza premier Theresę May do ubiegania się o późniejsze opuszczenie Unii Europejskiej.

piątek, 05 kwietnia 2019 07:41
 Czytaj poprzedni artykuł:
Brexitu wciąż nie ma, a napis Unia Europejska znika z brytyjskich paszportów
  Czytaj następny artykuł:
Polak otrzymał 37 tys. funtów odszkodowania za bezprawne przetrzymywanie w ośrodku dla imigrantów