Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości West Midlands Szwedzki sąd nie wyda nakazu aresztowania podejrzanego o gwałt J. Assange’a, bo przebywa on w brytyjskim więzieniu
Szwedzki sąd nie wyda nakazu aresztowania podejrzanego o gwałt J. Assange’a, bo przebywa on w brytyjskim więzieniu

Sąd rejonowy w Uppsali nie zgodził się na aresztowanie założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a. Wnioskowała o to prokuratura, która chciała wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania za aktywistą.

Assange przebywa obecnie w brytyjskim więzieniu po skazaniu na 50 tygodni więzienia za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie w 2012 r.

Według szwedzkiego sądu, fakt ten powoduje, że wydanie nakazu aresztowania jest nieuzasadnione.

Prowadząca sprawę prokurator Eva-Marie Persson zapewniła, że wstępne dochodzenie będzie nadal prowadzone. Assange jest podejrzany w Szwecji o gwałt. Śledztwo w tej sprawie, rozpoczęte w 2010 r., zostało wznowione w połowie maja, po tym, jak aktywista został pozbawiony azylu politycznego w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Twórca WikiLeaks został aresztowany przez policję po wydaleniu go z ambasady Ekwadoru w Londynie, w której przebywał przez siedem lat. Assange otrzymał tam azyl polityczny, który chronił go przed ekstradycją do USA, gdzie za szpiegostwo może mu grozić kara 175 lat więzienia.


Sygnalista odpowiada za największy w historii wyciekiem wojskowych informacji. Za pośrednictwem Wikileaks informowano m.in. o łamaniu praw człowieka przez wojska amerykańskie podczas wojen w Afganistanie i Iraku.

Jedynym z najgłośniejszych nagrań opublikowanych przez serwis był film „Collateral Murder”, na którym przedstawiono incydenty z udziałem żołnierzy USA strzelających do ludności cywilnej z helikopterów.

Źródło:x-news

wtorek, 04 czerwca 2019 07:59
 Czytaj poprzedni artykuł:
Dwaj mężczyźni ranieni nożem w Acocks Green
  Czytaj następny artykuł:
"Trump do więzienia". Protesty przeciwko prezydentowi USA w Londynie