Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości West Midlands Wyjście bez umowy, a może całkowite zawieszenie brexitu? - Będzie nadzwyczajne posiedzenie Izby Gmin
Wyjście bez umowy, a może całkowite zawieszenie brexitu? - Będzie nadzwyczajne posiedzenie Izby Gmin

Brytyjska Izba Gmin zbierze się w sobotę 19 października na specjalnym posiedzeniu w sprawie brexitu.

Odbędzie się ono niezależnie od tego, czy premier Boris Johnson osiągnie porozumienie z Unią Europejską, czy też nie - podały w środę źródła rządowe.


Posiedzenie jest planowane dzień po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, który jest postrzegany jako ostatnia szansa na zawarcie porozumienia przed obecnie obowiązującym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii, czyli 31 października.

Jeśli zostanie uzgodniona umowa co jest mało prawdopodobne, bo według nieoficjalnych doniesień rozmowy na temat Brexitu w Brukseli między UE a Wielką Brytanią zostały przerwane, Boris Johnson poprosi parlamentarzystów o jej zatwierdzenie.

W przypadku nie przyjęcia umowy przez UE możliwe będzie przeprowadzenie serii głosowań dotyczących tego, jak dalej powinien zachowywać się rząd.

Pod głosowanie zostaną podane nowe opcje w tym - jak podaje BBC - wyjście bez umowy i całkowite zawieszenie brexitu.


Johnson zapowiedział, że będzie przestrzegał obowiązującego prawa, ale jednocześnie zapewnił, że Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 października niezależnie od okoliczności.

Nie jest jasne jak Johnson zamierza pogodzić oba te stanowiska, bo dwie deklaracje się wzajemnie wykluczają, chyba, że rządowi prawnicy znajdą jakiś sposób na obejście ustawy.

We wtorek brytyjskie źródło rządowe podało, że podczas porannej rozmowy Johnsona z Angelą Merkel niemiecka kanclerz miała powiedzieć, że porozumienie jest "ogromnie mało prawdopodobne".

Później przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze do Johnsona, że "stawką nie jest wygranie w jakiejś głupiej grze oskarżeń".


Wieczorem z kolei po rozmowie telefonicznej Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem ten ostatni powiedział, że "będzie bardzo trudno" osiągnąć porozumienie przed końcem miesiąca. Premier Irlandii powiedział również, że "jest bardzo dużo konserwatywnych posłów w parlamencie, którzy odejdą, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy".

Jest to bardzo prawdopodobne bo jak donosi The Times, grupa ministrów jest gotowa do rezygnacji z powodu obaw, że prowadzona przez Johnsona polityka prowadzi kraj w stronę brexitu bez porozumienia.

Według The Times na liście do odejścia znajdują się ministrowie: kultury Nicky Morgan, ds. Irlandii Północnej Julian Smith, sprawiedliwości Robert Buckland, zdrowia Matt Hancock i prokurator generalny Geoffrey Cox.

czwartek, 10 października 2019 08:11
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjka i Holenderka chciały przemycić do Polski 8,5 kilograma heroiny w walizkach
  Czytaj następny artykuł:
Zamieszki w Smethwick. Dwóch uczniów rannych