Wiadomości
Od piątku lockdown w Szkocji. Premier ma dziś ogłosić nowe restrykcje
Premier Szkocji Nicola Sturgeon ma ogłosić nową dwutygodniową blokadę kraju, która miałaby się rozpocząć w piątek o godzinie 19:00.
Premier Szkocji Nicola Sturgeon ma ogłosić nową dwutygodniową blokadę kraju, która miałaby się rozpocząć w piątek o godzinie 19:00.
Lockdown, który jeszcze nie został oficjalnie potwierdzony, ma zapewnić tak zwany „Circuit break”, czyli przerwanie dalszej transmisji koronawirusa.
W Szkocji we wtorek odnotowano kolejne 697 przypadków koronawirusa w ciągu doby.
Nie zarejestrowano nowych zgonów, ale liczba przypadków szpitalnych wzrosła z 8 do 218 - w tym 22 na oddziale intensywnej terapii.
Według Scottish Sun Nicola Sturgeon ma wydać ogłoszenie w tej sprawie dziś po południu, po spotkaniu rządu i dyskusjach z doradcami.
Scottish Sun cytuje źródło z NHS, które twierdzi, że zostało powiadomione o nowej miniblokadzie, która ma się rozpocząć od 19:00 w piątek.
Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie ograniczenia zostaną wprowadzone, ale brytyjskie media spekulują, że nowe ograniczenia mogą spowodować tymczasowe zamknięcie pubów i restauracji, a nawet mogą obejmować zakaz podróżowania.
Według dokumentu, który wyciekł kilka tygodni temu, wynika, że nowe ograniczenia mające przerwać dalszą transmisję koronawirusa mogą również zostać nałożone na wizyty w domach opieki i szpitalach.
Zakłady fryzjerskie i kosmetyczki również mogłyby zostać ponownie zamknięte.
Możliwe jest też wprowadzenie limitów podróży do 5 lub 30 mil oraz wprowadzenie zdalnej nauki dla dzieci i studentów.
Ostatnio jednak premier Sturgeon odrzuciła sugestie, że szkoły mogłyby przejść na naukę zdalną lub w niepełnym wymiarze godzin.
Według wcześniejszych wypowiedzi premier, decyzja o lockdownie musi być wyważona tak alby miał, jak najmniejszy wpływ ekonomiczny, żeby ludzie nie stracili pracy.
Sturgeon powiedziała, że chciałaby powiadomić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem o każdej nowej blokadzie kraju.
W Wielkiej Brytanii rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mają kompetencje, by samodzielnie podejmować decyzje w takich kwestiach jak wprowadzenie lockdownu.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania wprowadza zmiany w wypłatach świadczeń w sierpniu
Koniec z ograniczeniem do 100 ml płynów w bagażu podręcznym w Wielkiej B…
Tragiczny wypadek szkolnego autokaru w Anglii – jedno dziecko nie żyje, …
Wizz Air wycofuje kilkadziesiąt tras z powodu upałów niszczących samolot…
Supermarket w Wielkiej Brytanii ukarany grzywną 640 000 GBP za sprzedaż …
Rynek pracy w Wielkiej Brytanii słabnie – rośnie bezrobocie, a wzrost pł…
Ryanair wydaje pilne ostrzeżenie dla podróżnych – zmiany zasad bagażu po…