Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Największa w historii epidemia ptasiej grypy w UK, pół miliona ptaków zostało zabitych

Wielka Brytania doświadcza największej w historii epidemii ptasiej grypy, ostrzegł minister środowiska George Eustice.

W całej Wielkiej Brytanii z powodu ptasiej grypy pół miliona ptaków hodowlanych musiało zostać zabitych.


Strefę zapobiegania ptasiej grypie, która została ogłoszona 3 listopada, rozszerzono w dniu 29 listopada.

Wprowadzono również dodatkowy wymóg, aby wszystkie ptaki żyjące na farmach musiały być trzymane w pomieszczeniach, ze względu na obawy, że dzikie ptaki migrujące z kontynentalnej Europy mogą przynieść chorobę.

Strefa ochronna oznacza, że hodowcy muszą podejmować dodatkowe środki ostrożności, jak regularne czyszczenie i dezynfekcja odzieży, sprzętu i pojazdów oraz ograniczanie dostępu dla pracowników i gości, którzy nie są niezbędni.

Według naczelnej weterynarz Christine Middlemiss obecnie w Wielkiej Brytanii, jest zakażonych 40 hodowli, 33 w Anglii. Ma to znaczący wpływ na zwierzęta i handel.

Middlemiss wyjaśniła, że choroba jest roznoszona poprzez ptaki wędrowne przylatujące z Europy, gdzie również jest dużo przypadków, w tym zwłaszcza w północnej Rosji i wschodniej Europie.


Jak dodała w różnych w ponad 80 miejscach w Wielkiej Brytanii, znaleziono prawie 300 padłych dzikich ptaków zakażonych ptasią grypą.

Sezon migracji ptaków zaczął się w Wielkiej Brytanii dopiero kilka tygodni temu, a potrwa do marca. Dla porównania, zeszłej zimy ptasią grypę wykryto w 26 hodowlach.

Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego zagrożenie dla zdrowia ludzkiego związane z ptasią grypą pozostaje bardzo niskie, a ryzyko związane z bezpieczeństwem żywności jest niewielkie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
3 osoby aresztowane w związku z postrzeleniem 13-latka w Birmingham i zwolnione za kaucją
 Czytaj następny artykuł:
Ponad tydzień oczekiwania na wynik testu dla podróżnych