Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jest raport w sprawie imprez przy Downing Street

W poniedziałek opublikowano wstępne ustalenia śledztwa Sue Gray, dotyczącego imprez, które odbyły się w biurze brytyjskiego premiera Borisa Johnsona przy Downing Street 10 podczas lockdownu.

Sue Grey poinformowała, że w jej kompetencjach mieściło się zbadanie 16 wydarzeń, które miały miejsce w kilkunastu terminach między majem 2020 r. a kwietniem 2021 r.


Wszystkie wydarzenia miały miejsce na Downing Street 10 lub w Kancelarii Rady Ministrów, z wyjątkiem jednego w Departamencie Edukacji.

Szczegóły niektórych spotkań zostały pominięte, bo policja metropolitalna bada 12 z tych spotkań.

Wysoka rangą urzędniczka służby cywilnej w raporcie zauważyła, że „Przynajmniej niektóre ze zgromadzeń stanowią poważne uchybienia w przestrzeganiu nie tylko wysokich standardów oczekiwanych od osób pracujących w sercu rządu, ale także standardów oczekiwanych od całej brytyjskiej populacji w tym czasie”.


W raporcie dodała, że „zbyt mało uwagi” poświęcono problemom zdrowia publicznego i temu, jak będzie to wyglądać dla społeczeństwa.

Premier ma prawo opublikować raport w całości, zredagować niektóre fragmenty lub też je utajnić. Johnson odniesie się do raportu dziś o 15:30 w Izbie Gmin.

Od tego raportu oraz drugiego, z prowadzonego równolegle śledztwa policyjnego, zależy polityczna przyszłość brytyjskiego premiera.


To właśnie od niego wielu posłów Partii Konserwatywnej uzależnia decyzję, czy złożyć wniosek o wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności dla Johnsona jako jej lidera.

Aby takie głosowanie zostało przeprowadzone, musi się o to zwrócić co najmniej 15 proc. posłów tego ugrupowania, co obecnie oznacza 54 osoby.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair obniży ceny biletów, aby zachęcić klientów do latania
 Czytaj następny artykuł:
Roztańczone Birmingham – Spontaniczny taniec w centrum miasta