Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ważne ogłoszenie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące podróży

W piątek wieczorem brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zaktualizowane wytyczne dotyczące podróży zagranicznych dla obywateli Wielkiej Brytanii.

Brytyjczykom odradza się jakiekolwiek podróże na Ukrainę, a tym, którzy już tam są, radzi się, aby wyjechali, póki mogą.


Ogłoszenie zostało wydane po tym, jak Boris Johnson powiedział światowym przywódcom, że „obawia się o bezpieczeństwo Europy” w związku z groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak ocenił brytyjski rząd, koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą coraz bardziej zwiększa zagrożenie działaniami militarnymi.

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał w piątek Brytyjczyków do opuszczenia Ukrainy i odradził wszelkie podróże do tego kraju.


„Obywatele brytyjscy na Ukrainie powinni wyjechać, teraz gdy dostępne są jeszcze środki transportu”. – podano w oświadczeniu.

Podobne komunikaty wydały Łotwa i Norwegia.

Z kolei Biały Dom wyraził w piątek przekonanie, że rosyjska agresja militarna na sąsiada może jeszcze nastąpić podczas obecnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które mają zakończyć się 20 lutego.

Na wirtualnym spotkaniu w piątek wieczorem premier Wielkiej Brytanii rozmawiał z przywódcami USA, Włoch, Polski, Rumunii, Francji, Niemiec, UE i NATO.


Podkreślił, że ważne jest, aby sojusznicy z NATO absolutnie jasno sprecyzowali pakiet ciężkich sankcji gospodarczych, jeśli Rosja podejmie niszczycielską i destrukcyjną decyzję o inwazji na Ukrainę.

Premier dodał, że Władimir Putin musi zrozumieć, że nałożone zostaną surowe kary, które będą niezwykle szkodliwe dla gospodarki Rosji, i że sojusznicy muszą kontynuować starania na rzecz wzmocnienia i wsparcia wschodnich granic NATO.

Wezwał też przywódców innych krajów do wspólnej pracy w celu zapewnienia Ukrainie wsparcia gospodarczego i obronnego.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
150 funtów dodatku na opłacenie Council Tax — jak go otrzymać?
 Czytaj następny artykuł:
Pieszy śmiertelnie potrącony w Birmingham