Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Covid-19: Wszystkie pozostałe ograniczenia w Anglii zostaną zniesione w czwartek

Wczoraj premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecał „w końcu przywrócić ludziom wolność”, zapowiadając plan, jak kraj będzie „żyć z Covidem”.

Po dwóch latach ograniczeń – w tym trzech krajowych lockdownach – premier zniósł ostatnie z pozostałych przepisów mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.


Przemawiając w Izbie Gmin, uznał to za ważny moment po „jednym z najtrudniejszych okresów w historii kraju”.

W swoim ogłoszeniu premier potwierdził, że samoizolacja po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa nie będzie już wymogiem prawnym od czwartku 24 lutego.

Zamiast tego przepisy są zastępowane wytycznymi, które koncentrują się na „osobistej odpowiedzialności” i podkreślają, że ludzie powinni uważać, aby nie zarażać innych.


Od 24 lutego zniesione zostanie również śledzenie kontaktów oraz zalecenia robienia testów i izolowania się po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Usunięto też wytyczne dla personelu i uczniów w większości placówek oświatowych i opieki nad dziećmi dotyczące przeprowadzania testów na obecność koronawirusa dwa razy w tygodniu.

24 marca rząd usunie przepisy dotyczące koronawirusa dołączone do ustawowego zasiłku chorobowego.


Natomiast bezpłatne testy dla osób z objawami oraz bez objawów zakończą się w Anglii od 1 kwietnia, poinformował premier.

Aby upewnić się, że ludzie nie gromadzą zapasów testów przepływu bocznego przed datą graniczną 1 kwietnia, osoby fizyczne mogą teraz zamawiać pudełko tylko co trzy dni, zamiast co 24 godziny.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson przyznał, że kolejny wariant koronawirusa może być gorszy niż Omikron i możliwy jest powrót do restrykcji
 Czytaj następny artykuł:
PILNE: W okolicach Birmingham odnotowano dziś trzęsienie ziemi