Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dziś Pancake Day

Dzień naleśnika to nic innego jak angielski odpowiednik Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej.

Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji, ponieważ naleśniki były sposobem na wykorzystanie wszelkich zapasów wartościowych produktów takich jak jaja, mleko, mąka, cukier, które to zostały zakazane w czasie 40-dniowego postu.


W ten dzień poza jedzeniem naleśników wedle receptury z 1439 roku na ulicach miast odbywają się parady i festyny z naleśnikiem w roli głównej. Imprezy te często organizowane są z myślą o zbiórce publicznej na cele charytatywne.

Podczas festiwalu naleśnika odbywają się konkursy w podrzucaniu naleśników, wyrobie ciasta, czy zjadaniu naleśników na czas.

Popularny jest bieg z naleśnikiem, który odbywa się w Londynie, gromadząc rzesze publiczności dopingującej biegaczy.


Podobno ich tradycję zapoczątkowała pewna dama, która smażąc naleśniki, usłyszała kościelne dzwony i przypomniała sobie o nabożeństwie pokutnym. Nie namyślając się wiele, z patelnią w ręku i w fartuchu pobiegła do kościoła.

Najczęściej jednak Dzień Naleśnika obchodzi się, pochłaniając w ogromnych ilościach naleśniki podawane na różne sposoby.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
„Ukraińskie dzieci chronią NATO przed rakietami” - Ukrainka krytykuje Borisa Johnsona w emocjonalnym apelu
 Czytaj następny artykuł:
Nastolatka walczy o życie po wypadku w North Solihull Sports Center


// //