Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podrożeją kredyty hipoteczne w UK. Stopa procentowa wzrośnie do najwyższego poziomu od 13 lat

Według ostatnich zapowiedzi Bank Anglii podniesie swoją podstawową stopę procentową do najwyższego poziomu od 13 lat, aby walczyć z inflacją.

Przewiduje się, że stopa procentowa wzrośnie do 1% w obliczu gwałtownie rosnących cen żywności, energii i paliw.


Inflacja osiągnęła w marcu najwyższy od 30 lat poziom i wynosi 7%.

Stopa bazowa to stopa procentowa, którą Bank of England pobiera od banków komercyjnych za kredyty i wynosi ona obecnie 0,75%.

Zmiana, która ma zostać ogłoszona dzisiaj, oznaczałaby wyższe spłaty kredytów hipotecznych dla ponad dwóch milionów właścicieli domów z kredytami hipotecznymi o zmiennym oprocentowaniu.

Zwiększyłoby to również koszt innych pożyczek, zmniejszając ilość środków, które konsumenci mogą wydać gdzie indziej.


Ci, którzy oszczędzają, zobaczą natomiast wyższe odsetki – ale może minąć trochę czasu, zanim zmiany stóp bankowych zostaną przeniesione na konsumentów.

Bank ma również przedstawić prognozy inflacji – która według wcześniejszych zapowiedzi miała osiągnąć 8% w kwietniu i będzie dalej rosła jesienią.

Zobacz też:


Kryzys związany ze wzrostem kosztów utrzymania pogorszy się w październiku, kiedy spodziewany jest kolejny wzrost limitu energetycznego.

Podwyżka o 54% wprowadzona w kwietniu przez regulator Ofgem już dodała 693 GBP do rocznych kosztów typowego gospodarstwa domowego, co spowodowało, że średnio rachunki za energię wzrosły do 1971 funtów rocznie.

Niestety maksymalna kwota, jaką mogą pobierać firmy, w październiku może znów wzrosnąć do 2329 funtów dla typowego użytkownika, przewiduje Consultancy Cornwall Insight.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Samolot Virgin Atlantic musiał zawrócić, ponieważ jeden pilot ​​nie ukończył szkolenia
 Czytaj następny artykuł:
Policyjna obława na nastolatka w Erdington. Może być niebezpieczny