Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Szkocki rząd zapłaci 50 000 funtów każdemu, kto przeniesie się na jedną z odległych wysp

Rząd szkocki planuje zapłacić młodym ludziom i rodzinom 50 000 funtów za przeprowadzkę na niektóre z najodleglejszych wysp.

Pierwsze dotacje zostaną zaoferowane przez rząd w ciągu kilku tygodni w celu przeciwdziałania wyludnianiu szkockich wysp, gdzie populacja waha się od jednej osoby do około 20 000.

Ministrowie mają nadzieję, że inicjatywa rozwieje obawy, że na 93 zamieszkanych wyspach jest brak miejsc pracy i możliwości.


Rząd powiedział, że obligacje pozwolą ludziom kupować, budować lub odnawiać domy, a także zakładać firmy, aby pomóc im prowadzić zrównoważone życie na wyspach.

Złożono już nawet wnioski o udział w programie, a zainteresowanie wyraziła nawet rodzina z Ekwadoru w Ameryce Południowej.

Jednak rządowy plan został nazwany przez krytyków „sztuczką”, ponieważ twierdzą oni, że nie rozwiąże to długoterminowych problemów przyczyniających się do wyludniania.

Jednym z takich problemów są ceny domów na wyspach, które gwałtownie wzrosły od czasu, gdy po raz pierwszy przedstawiono program.

Według ostatnich danych z Rejestru Szkocji, zarówno Western Isles, jak i Orkady odnotowały najwyższy krajowy wzrost, wynoszący ponad 20 procent, co sprawia, że ​​wartość obligacji jest potencjalnie jeszcze mniej atrakcyjna.


Uisdean Robertson, przewodniczący Komitetu ds. Transportu i Infrastruktury Rady Wysp Zachodnich, powiedział, że chęć przeprowadzki nie jest jedynym wymogiem.

„Chcemy młodych ludzi z rodzinami, które mają jakiś związek z wyspami, a nie ludzi, których kusi oferowana gotówka” – powiedział Robertson.

Zeszłego lata rozpoczęto konsultacje dotyczące programu, aby uzyskać opinie istniejących wyspiarzy, ale wyniki badania nie zostały jeszcze opublikowane.

Liam McArthur natomiast wezwał szkocki rząd, aby rozważył wykorzystanie tego finansowania do wsparcia działań, które przyniosłyby korzyści wszystkim społecznościom wyspiarskim.

„Proponowane obligacje wyspiarskie przyniosą korzyści tylko niewielkiej mniejszości” - powiedział.

„Słabe połączenia komunikacyjne, nieistniejące łącza szerokopasmowe i za drogie mieszkania tylko niektóre z czynników hamujących dobrobyt gospodarczy wielu naszych wysp” - dodał.


„Zamiast oferować łapówki osobom, szkoccy ministrowie powinni, zamiast tego zobowiązać się do inwestowania w projekty przynoszące korzyści społecznościom wyspiarskim” - podsumował.


Jak wygląda życie na niektórych odległych wyspach Szkocji?

Great Cumbrae, Firth of Clyde
Populacja: 1376
Największa osada: Millport
Szkoły: Jedna szkoła podstawowa
Poczta: Tak
Połączenia transportowe: na wyspę co pół godziny kursują dwa promy.
Liczba pubów/restauracji: 10

Eday, Orkady

Populacja: 160
Największa osada: Backaland
Szkoły: Jedna szkoła podstawowa
Poczta: Tak
Połączenia transportowe: Trzy promy dziennie.
Liczba pubów/restauracji: 0

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Imprezy uliczne z okazji jubileuszu panowania królowej – lista zamkniętych dróg w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Zadziorna wrona denerwuje śpiącego lisa, dziobiąc go w tyłek