Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zasiłki i emerytury w UK wzrosną zgodnie z inflacją?

Według doniesień brytyjskich mediów zasiłki w Wielkiej Brytanii wzrosną wraz z inflacją, co będzie kosztować podatników 11 miliardów funtów w latach 2023-2024.

Chociaż plan nie został jeszcze potwierdzony, rząd ma nadzieję, że zostanie on odebrany jako „sprawiedliwy i litościwy”.


Jednak podwyżki świadczeń oznaczałyby głębokie cięcia w wydatkach publicznych i podwyżki podatków.

Departament Pracy i Emerytur (DWP) zwykle wykorzystuje dane o inflacji z września, aby podjąć decyzję o podwyższeniu świadczeń i emerytur od kwietnia następnego roku.

Rząd Liz Truss jednak rozważał podnoszenie płatności Universal Credit zgodnie ze wzrostem minimalnej płacy krajowej zamiast stopy inflacji.

Posłowie Partii Konserwatywnej wyrazili jednak obawy, że zwiększenie świadczeń zgodnie z płacami, a nie inflacją, spowoduje realne cięcia dla milionów i ostrzegli przed równoważeniem wydatków kosztem biedniejszych.


Obecny minister finansów Jeremy Hunt powiedział, że jego budżet nie „ochroni całkowicie ludzi” przed piekłem inflacji.

Dodał jednak, że jego priorytetem będzie ochrona najbiedniejszych przed paraliżującymi cenami.

Przed jesiennym oświadczeniem planowanym na 17 listopada Hunt powiedział: „Chociaż nie możemy całkowicie chronić ludzi przed rosnącymi cenami, moim priorytetem w nadchodzącym jesiennym oświadczeniu będzie ochrona najbiedniejszych w społeczeństwie, ponieważ podejmujemy trudne decyzje niezbędne do naprawienia finansów naszego społeczeństwa”.

Od wielu lat świadczenia i wypłaty emerytur są podnoszone co roku w kwietniu zgodnie z wrześniową inflacją, która obecnie wynosi 10,1%.


Dzieje się tak, ponieważ inflacja była wyższa niż pozostałe dwa wskaźniki w tzw. „triple lock”.

„Triple lock” został po raz pierwszy wprowadzony przez rząd koalicyjny w 2010 r. i powoduje wzrost wypłat emerytur i świadczeń zgodnie z jednym z trzech wskaźników, który obecnie jest najwyższy:

  • Zarobki – średni procentowy wzrost płac w Wielkiej Brytanii
  • Inflacja – rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii mierzone wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI)
  • 2,5%
Podniesienie wypłat emerytur o 10,1% w przyszłym roku przyniosłoby milionom gospodarstw domowych dodatkowe 972 funty rocznie w 2023 roku.

Osoby pobierające Universal Credit otrzymaliby wzrost zasiłków o 637 funtów rocznie w 2023 roku, jeśli płatności wzrosną wraz z inflacją.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Currys, Argos i Amazon rozpoczynają wyprzedaże z okazji Black Friday. Można zyskać nawet 65% zniżki
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna zamordowany w domu w Birmingham