Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podwyżki podatków i cięcia wydatków. Jeremy Hunt ogłosi dziś jesienny budżet dla UK

Jeremy Hunt przedstawi pakiet podwyżek podatków i cięć wydatków o wartości 54 miliardów funtów, mający wprowadzić Wielką Brytanię „na zrównoważoną ścieżkę do stabilności”.

Minister finansów obiecuje przetrwać gospodarczą „burzę”, podnosząc podatki, obniżając wydatki publiczne i zmniejszając wsparcie energetyczne.


W swoim jesiennym oświadczeniu kanclerz będzie przekonywał posłów, że plan sprowadzi Wielką Brytanię na „zrównoważoną ścieżkę stabilności”, w czasie, gdy kraj walczy z wrogiem, jakim jest inflacja, która wzrosła najbardziej od 41 lat.

Jednak środki, które chce przedstawić, mogą nie zostać pozytywnie przyjęte przez posłów z Partii Konserwatywnej, którzy już wyrażają swój sprzeciw na temat perspektywy niektórych planów.

Dwudziestu posłów, na czele z Jonathanem Gullisem, wysłało do ministra finansów podpisana petycję, prosząc go, aby nie podnosił podatku paliwowego.

Pakiet, który ma zaprezentować Hunt, będzie się składał z 30 miliardów funtów cięć wydatków i 24 miliardów funtów podwyżek podatków w ciągu najbliższych pięciu lat.


Stanowi on wyraźny kontrast w porównaniu z cięciami podatkowymi, które nie miały pokrycia finansowego ogłoszonymi przez Kwasi Kwartenga dwa miesiące temu.

Wśród środków, ma się znaleźć wzrost rachunków za energię dla typowego gospodarstwa domowego z 2500 funtów do 3000 funtów w kwietniu 2023 r.

Natomiast wsparcie finansowe będzie ukierunkowane i na pomoc będą mogli liczyć tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach i emeryci.

Według doniesień brytyjskich mediów kanclerz zachowa „triple lock” dla emerytów i podniesie zasiłki zgodnie z inflacją, a nie zarobkami.


Pomoc ta będzie finansowana kosztem rodzin o średnich i wyższych dochodach, który zapłacą wyższe podatki.

Oczekuje się też, że nastąpi duży wzrost podatku od nieoczekiwanych dochodów spółek energetycznych oraz podatku od wytwórców energii elektrycznej.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Film o ludziach, których nie stać na energię, wyświetlony na rezydencji Rishiego Sunaka wartej 1 500 000 funtów
 Czytaj następny artykuł:
Chaos w Erdington, mężczyzna atakował przypadkowych ludzi