Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości West Midlands Terrorysta z Londynu był muzułmańskim konwertytą i mieszkał w Birmingham
Terrorysta z Londynu był muzułmańskim konwertytą i mieszkał w Birmingham
Zamachowiec z Londynu – Khalid Masood – to muzułmański konwertyta. Mężczyzna był nauczycielem języka angielskiego w Birmingham. Był również dobrze znany policji, ponieważ w przeszłości popełnił wiele przestępstw.

52-letni Masood urodził się w hrabstwie Kent, jako Adrian Elms. Dorastał w wartym 300 tys. funtów domu w mieście Rye w hrabstwie East Sussex. W Birmingham prowadził firmę zajmującą się udzielaniem korepetycji. Uważa się, że został zradykalizowany w trakcie pobytu w Arabii Saudyjskiej.

Masood spędził cztery lata pracując na Bliskim Wschodzie. Po powrocie do Wielkiej Brytanii zatrudnił się na stanowisku nauczyciela w Luton w hrabstwie Bedfordshire. Według doniesień w 2012 roku założył własną firmę w West Midlands.

Mężczyzna po raz pierwszy został skazany w listopadzie 1983 roku, gdy jako 19-latek dokonał zniszczenia mienia. Jego ostatnie przestępstwo miało miejsce w 2003 roku. Masood ugodził wtedy nożem w twarz 22-letniego mężczyznę, a następnie porzucił go na podjeździe domu spokojnej starości w Eastbourne. Poszkodowany musiał się potem poddać operacji plastycznej. Z kolei napastnika oskarżono o dopuszczenie się ciężkiego uszkodzenia ciała ofiary, celowe zranienie oraz posiadanie niebezpiecznego narzędzia.

Masood trafił do więzienia. Uważa się, że być może to właśnie tam spotkał ekstremistów i tak zaczęła się jego indoktrynacja.

Funkcjonariusze przeszukali trzypiętrowy dom znajdujący się w Winson Green w Birmingham, a okoliczni mieszkańcy mówią, że 52-latek zajmował ten budynek przez około siedem miesięcy, do grudnia zeszłego roku. Jak podaje The Sun - jego sąsiadka, Iwona Romek, powiedziała, że jest w szoku i ciężko jej uwierzyć, że to był właśnie ten człowiek. Natomiast Anna Goras z Winson Green, powiedziała: "Kiedy mówił o byciu muzułmaninem, był bardzo stanowczy i lepiej było nie spierać się z nim jeśli miałeś inny pogląd w tych kwestiach”.

Potem Masood wyprowadził się do mieszkania nad restauracją przy Hagley Road, które w środę wieczorem zostało przeszukane przez policję.

52-latek nigdy wcześniej nie był skazywany za przestępstwa związane z terroryzmem, jednak premier Theresa May ujawniła wczoraj, że wiele lat temu był pod obserwacją MI5.
piątek, 24 marca 2017 07:26
 Czytaj poprzedni artykuł:
Sieć sklepów Brantano zmaga się z problemami finansowymi – pracę może stracić 1,1 tys. osób
  Czytaj następny artykuł:
Zmarła kolejna osoba ranna w zamachu w Londynie