Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Policja przygotowuje się na wzrost przestępczości i zamieszki po Brexicie
Policja przygotowuje się na wzrost przestępczości i zamieszki po Brexicie

Policja przygotowuje się na wzrost przestępczości i zamieszki, do których może dojść w przypadku Brexitu bez porozumienia.

Dokumenty, które zostały ujawnione przez Sunday Times, przedstawiają plany awaryjne opracowywane w przypadku, gdy w kraju zabraknie towarów, żywności i leków, po opuszczeniu Unii Europejskiej bez umowy.


Plany te obejmują miedzy innymi konieczność wezwania pomocy wojska i uniemożliwienie funkcjonariuszom policji brania urlopu.

Dokument przygotowany przez Krajowe Centrum Koordynacji Policji (NPoCC) ostrzega przed kolejkami w portach oraz przed "niespotykanymi i przytłaczającymi" zakłóceniami na drogach dojazdowych do portów.

W dokumencie znajduje się też ostrzeżenie o tym, że policjanci pochodzący z krajów UE mogą stracić prawo do noszenia legitymacji oraz że mogą wzrosnąć opłaty za połączenia komórkowe, co odbije się na budżetach komisariatów.

Dokument, który wyciekł, ujawnił że policja najbardziej obawia się zamieszek związanych z brakiem leków i wzrostem cen towarów. Ograniczona dostępność towarów budzi obawy przed powszechnymi protestami, które mogłyby przerodzić się w zamieszki. Może to również wywołać wzrost przestępstw niezwiązanych z brexitem, np. : kradzieży – czytamy w ujawnionym dokumencie.


Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział w wywiadzie dla BBC: "Cieszę się, że policja i inni eksperci zajmują się tym i zastanawiają się, co może się stać w razie brexitu bez umowy. Nie spodziewam się takiego scenariusza, ale musimy przygotować się na wszystkie nieprzewidziane możliwości".

Louise Haigh, sekretarz stanu do spraw policji w lewicowym gabinecie cieni powiedziała: " To koszmarny scenariusz, którego wszyscy dawna się boimy, według najwyższych rangą brytyjskich oficerów policji, brexit bez porozumienia wpędzi Wielką Brytanię na dno".

wtorek, 11 września 2018 13:38
 

Brexit


Czytaj poprzedni artykuł:
Policja apeluje o pomoc w znalezieniu mężczyzny, który tasakiem do mięsa ranił 3 osoby
  Czytaj następny artykuł:
Porozumienie w sprawie brexitu może być już zawarte w listopadzie