Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Po brexicie bez umowy imigranci z UE będą objęci takimi samymi prawami jak imigranci z innych krajów
Po brexicie bez umowy imigranci z UE będą objęci takimi samymi prawami jak imigranci z innych krajów

Brytyjski rząd zgodził się z sugestią MAC mówiącą o tym, że po brexicie bez umowy imigranci z Unii Europejskiej powinni spotkać się z tymi samymi przepisami imigracyjnymi, co imigranci z innych krajów.

Rząd jednogłośnie poparł system, podobny do kanadyjskiego, oparty na umiejętnościach, a nie na narodowości – podało BBC powołując się na źródło rządowe.

Niektórzy przedstawiciele rządu obawiają się jednak, że brak niskowykwalifikowanych imigrantów z UE może zaszkodzić rozwojowi gospodarczemu.


Porozumienie rządu odbyło się w poniedziałek, po długim spotkaniu z prezesem Migration Advisory Committee (MAC), prof. Alanem Manningiem.

Według jednego źródła, ustalono zasadę, że Wielka Brytania, przy przyznawaniu dostępu do pracy, nie będzie wykazywać uprzedzeń wobec imigrantów z jednej części świata nad drugą.

Zasada swobodnego przepływu w UE umożliwia obecnie osobom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego - wszystkim krajom UE, a także Norwegii, Islandii i Liechtensteinu - oraz Szwajcarii, podróżowanie i pracę w terenie bez wiz, niezależnie od umiejętności.

Zjednoczone Królestwo ma wycofać się z Unii Europejskiej w dniu 29 marca przyszłego roku, podczas negocjacji z unią uzgodniono okres przejściowy trwający do 31 grudnia 2020 roku.

W tym okresie przejściowym obywatele UE przybywający do Zjednoczonego Królestwa mieli mieć takie same prawa jak ci, którzy już mieszkają w UK. To samo dotyczyło by brytyjskich emigrantów na kontynencie.


Pozostaje niejasne, co stanie się w przypadku Brexitu bez porozumienia.

Wczoraj Sajid Javid powiedział że zamierza zaproponować utrzymanie swobody przemieszczania się obywateli UE przez 30 miesięcy, jeśli dojdzie do brexitu bez porozumienia.

Jego propozycja zakłada, że przez 30 miesięcy po tym, jak Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia, obywatele UE będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy, aby tymczasowo pracować i mieszkać.

Obywatele UE będą mogli uzyskać prawo do tymczasowego pobytu na Wyspach, jeśli tylko okażą swój paszport i pomyślnie przejdą sprawdzenie niekaralności.

Imigranci, jednak będą musieli ubiegać się o wizę, jeśli zechcą pozostać na stałe w kraju.

wtorek, 25 września 2018 07:59
 

brexit


Czytaj poprzedni artykuł:
86-letnia kobieta dostała zawału, po tym jak złodzieje ukradli jej portmonetkę
  Czytaj następny artykuł:
Ciało kobiety znalezione w domu w Solihull