Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Polak, który mieszkał w UK od 6 roku życia, nie otrzymał zasiłku bo jest obywatelem UE
Polak, który mieszkał w UK od 6 roku życia, nie otrzymał zasiłku bo jest obywatelem UE

Sprawę Polaka poruszyła w Izbie Gmin posłanka Joanna Cherry, która ostrzega przed tym, że obywatele UE są narażeni na takie same niebezpieczeństwo jak pokolenie Windrush.

Posłanka przytoczyła przykład 20-letniego Polaka, który od szóstego roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii.


Gdy złożył aplikację o zasiłek dla osób poszukujących pracy, otrzymał odmowę ze względu na to że nie przeszedł testu stałego pobytu.

Joanna Cherry zwróciła uwagę, też na to że Polak, który większość życia mieszkał w Szkocji otrzymał tak niezrozumiały i absurdalny list odmowny, że nawet ludzie pracujący w Department for Work and Pensions, nie byli w stanie zrozumieć o co w nim chodzi.

Podkreśliła też że Polacy od dawna wnoszą cenny wkład do szkockiego społeczeństwa i Ostrzegła aby w przypadku obywateli UE nie powtórzył się skandal Windrush.


Skandal ten dotyczył tzw. pokolenia Windrush, czyli około pół miliona osób, które po zakończeniu drugiej wojny światowej przypłynęły na Wyspy w celu uzupełnienia siły roboczej. Zgodnie z przyjętą w 1971 roku ustawą migracyjną wszyscy obywatele Wspólnoty Narodów mieszkający w kraju otrzymali bezterminowe prawo rezydencji.

Jednak w wyniku błędów brytyjskiego MSW niektóre osoby, które przyjechały do Wielkiej Brytanii z dawnych brytyjskich kolonii na Karaibach pomiędzy 1948 a 1971 rokiem, otrzymały odmowę dostępu do publicznej służby zdrowia lub rynku pracy. Część z nich została poproszona o przedstawienie dokumentów potwierdzających ich prawo do rezydencji, mimo że byli obywatelami dawnej brytyjskiej kolonii i mieli prawo pobytu w Wielkiej Brytanii nawet bez paszportu.


W odpowiedzi na uwagi posłanki Premier podkreśliła, że prawa obywateli UE zostały już uzgodnione w ramach negocjacji z Unią Europejską.

Rząd brytyjski jednostronnie zagwarantował przyszłe prawa trzech milionów obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, nawet w przypadku załamania się negocjacji w sprawie Brexitu.

środa, 10 października 2018 13:40
 Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna wielokrotnie dźgnięty nożem, w plecy, przy centrum handlowym Bullring
  Czytaj następny artykuł:
Apel policji: Mężczyzna dźgnięty nożem podczas rabunku w Aston