Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Unia Europejska rozważa przedłużenie okresu przejściowego po Brexicie
Unia Europejska rozważa przedłużenie okresu przejściowego po Brexicie

Brytyjskie media informują że Unia Europejska i Wielka Brytania rozważają możliwość przedłużenia 21-miesięcznego okresu przejściowego po wyjściu UK z Unii.

Rozwiązanie takie miało miałoby pomóc w rozwiązaniu impasu w negocjacjach wokół przyszłości Irlandii Północnej - podały w środę brytyjskie media.

Financial Times podał że autorem propozycji przedłużenia okresu przejściowego miał być główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.


Dzięki temu obie strony miałyby więcej czasu na wypracowanie przyszłego porozumienia handlowego i rozwiązanie problemu granicy Irlandii Północnej.

W trakcie okresu przejściowego Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i nie będzie miała głosu w Radzie Europejskiej, ale nadal będą obowiązywały ją wszystkie przepisy dotyczące wspólnego rynku UE, unii celnej UE, a także m.in. swoboda przepływu osób.

Dziś rozpocznie się dwudniowy szczyt przywódców Unii Europejskiej. Premier May uda się do Brukseli po popołudniu, gdzie przed rozpoczęciem szczytu ma się spotkać z kilkoma liderami UE, w tym przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Wieczorem, przed kolacją, szefowa brytyjskiego rządu zwróci się bezpośrednio do przywódców pozostałych 27 państw i będzie próbowała ich przekonać do wypracowania kompromisu, który byłby politycznie akceptowalny dla parlamentu w Londynie.


Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

W negocjacjach pomiędzy UK i Unią nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie warunków wyjścia i przyszłych relacji. Głównym punktem spornym pozostaje kwestia granicy z Irlandią.

Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

środa, 17 października 2018 13:12
 Czytaj poprzedni artykuł:
Apel policji: Mężczyzna potrącony przez samochód walczy o życie, kierowca zbiegł
  Czytaj następny artykuł:
Byłem niewolnikiem w Anglii. Wstrząsające wyznanie ofiary współczesnego niewolnictwa