Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Islamski kaznodzieja skazany za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego wyszedł na wolność
Islamski kaznodzieja skazany za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego wyszedł na wolność

Anjem Choudary zwany „kaznodzieją nienawiści” został dziś rano zwolniony z więzienia.

Rząd przyznawał, że mężczyzna dalej jest niebezpieczny, ale nie mógł zapobiec skróceniu jego wyroku.


W lipcu 2016 roku ława przysięgłych uznała go winnym. Anjem Choudary został skazany, przez brytyjski sąd na pięć lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności za zachęcanie do terroryzmu i wspieranie tzw. Państwa Islamskiego.

Wtedy eksperci twierdzili ”wyrok jest zbyt łagodny, gdyż po odbyciu 2,5 więzienia Choudary prawdopodobnie wyjdzie na wolność”.

Tak też się teraz stało, 51-letni Choudary wyszedł warunkowo na wolność po odbyciu połowy z pięcioipółletniej kary za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego.


Według zapewnień rządu mężczyzna będzie monitorowany. Przez resztę okresu kary będzie podlegał rygorystycznemu systemowi nadzoru.

Kaznodzieja przez lata głosił nauki sprzyjające ekstremistom. Już po tym, jak ława przysięgłych uznała go za winnego wspierania terroryzmu, Choudary publicznie złożył przysięgę wierności IS, do czego namawiał także swoich wiernych.

Ogłoszony 11 września raport GLOBSEC Policy Institute przewiduje, że do 2023 r. z więzień w całej Europie wyjdzie ponad 100 dżihadystów.

piątek, 19 października 2018 08:58
 Czytaj poprzedni artykuł:
Zobacz jak uparci kierowcy walczą o miejsce na zwężeniu drogi w Handsworth
  Czytaj następny artykuł:
Szczyt bez ustaleń. Przywódcy unijni po rozmowach ws. brexitu poszli na piwo