Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Dziś głosowanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy
Dziś głosowanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy

W związku z porażką May w głosowaniu dziś parlament będzie głosował nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście z Unii bez umowy.

Jeżeli ten wniosek również nie przejdzie, w czwartek 14 marca parlamentarzyści otrzymają szansę, by opowiedzieć się za tym, by rząd przedłużył proces opisany w art. 50 traktatu UE i w efekcie opóźnił brexit.


We wtorek Izba Gmin odrzuciła projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko porozumieniu opowiedziało się 391 deputowanych. Za opowiedziało się 242.

Brytyjska premier Theresa May przed głosowaniem w Londynie w sprawie poparcia zmienionej umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej przestrzegła, że brak zgody na dokument może oznaczać, że brexit zostanie "zaprzepaszczony".

Wcześniej premier ostrzegła, że jeśli parlament odrzuci wynegocjowane z Brukselą porozumienie w sprawie Brexitu, Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej.


Theresa May dodała też, że Brytyjczycy spędzili wiele miesięcy na kłótniach o Brexit, a można było w tym czasie koncentrować się na poprawie warunków życia - naprawie służby zdrowia, szkół czy społeczności.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

W razie nie podjęcia dodatkowych środków to na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE, automatycznie opuści UE bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

środa, 13 marca 2019 07:48
 Czytaj poprzedni artykuł:
Rząd zatwierdził opłaty za wjazd do centrum Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Porażka rządu Theresy May. Izba Gmin znów odrzuciła porozumienie w sprawie brexitu