Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Twardy brexit wyczyści sklepowe półki w UK? Koniec z awokado, bananami, a nawet herbatą.
Twardy brexit wyczyści sklepowe półki w UK? Koniec z awokado, bananami, a nawet herbatą.

Według brytyjskich ekspertów w przypadku twardego brexitu mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą musieli zrezygnować z awokado, bananów, włoskich czy francuskich serów oraz wina, a nawet herbaty.

Zamiast tego będą musieli się zadowolić rodzimymi produktami, takimi jak jagnięcina, marchewka z groszkiem, mlekiem i whisky – przewidują eksperci.


Wielka Brytania produkuje około 60 procent potrzebnej jej żywności, dlatego według ekspertów głód nikogo nie dosięgnie, jednak bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii wymusi zmianę diety w tym kraju.

Według szefowej Królewskiego Towarzystwa Wspierania Sztuki, Przedsiębiorczości i Handlu Sue Pritchard Wielka Brytania będzie miała żywność, ale logistyka będzie musiała sobie radzić z poważnymi zmianami w łańcuchach dostaw

Część sklepów już od kilu miesięcy robi zapasy przygotowując się na taką ewentualność.

Jeżeli nie uda się uzgodnić z UE umowy, która ustanowi choćby podstawowe zasady handlu, to brytyjska dieta będzie musiała wrócić do tej z dawnych czasów.

Na pewno nie zabrakłoby mleka i jajek, bo co tydzień produkuje się ponad pięć litrów mleka na osobę, jednak należy się liczyć z brakiem masła czy importowanego sera.


Skutkiem twardego brexitu byłaby zdecydowanie mniejsza podaż świeżych warzyw i owoców, bo Wielka Brytania importuje większość owoców i mniej więcej połowę warzyw. Dodatkowo na Wyspach nie uprawia się bananów, ani chętnie jedzonego tam awokado.

Opuszczenie Unii może mieć też wpływ na import z krajów trzecich i istniej prawdopodobieństwo, że Brytyjczycy będą musieli nawet poszukać alternatywy dla swojej ulubionej herbaty.

Podobny problem może być z kawą, której nie da się uprawiać w Wielkiej Brytanii, a także z winem.

Eksperci jednak pocieszają że nie zabraknie piwa i whisky bo w Szkocji dojrzewa 20 milionów beczek whisky, a uprawa jęczmienia zaspokoi potrzeby browarów warzących piwo.


Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

W przyszłą środę premier Theresa May ma przedstawić wniosek o opóźnienie Brexitu, na spotkaniu z przywódcami 27 krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Jeśli się nie nic uda ustalić ani w Londynie, ani w Brukseli i wtedy Wielka Brytania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu Unii Europejskiej, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

poniedziałek, 18 marca 2019 07:39
 Czytaj poprzedni artykuł:
Ogromny pożar w pobliżu stacji kolejowej w Tyseley, wstrzymane usługi kolejowe
  Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna aresztowany za spowodowanie śmierci dwojga dzieci