Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Nie będzie trzeciego głosowania ws. umowy brexitowej?
Nie będzie trzeciego głosowania ws. umowy brexitowej?

Premier Theresa May chce po raz kolejny poddać pod głosowanie w parlamencie projekt umowy regulującej warunki brexitu, ale według spikera Izby Gmin będzie to niemożliwe.

- Drobna zmiana w tekście lub nowa opinia radcy rządu nie sprawia, że umowę - już dwukrotnie odrzuconą przez Izbę Gmin - będzie można po raz kolejny przedstawić pod głosowanie - zadecydował w poniedziałek spiker Izby Gmin, John Bercow.


Powołał się on tym samym na zasadę z 1604 roku, która głosiła, że w czasie jednej sesji parlamentu nie można poddać pod głosowanie odrzuconego już w głosowaniu wniosku.

Pierwsze dwa podejścia do przyjęcia umowy przez Izbę Gmin zakończyły się klęską May -parlamentarzyści odrzucili ją pierwszy raz 15 stycznia.

We wtorek 12 marca Izba Gmin po raz kolejny odrzuciła umowę, która reguluje zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejską.


W środę 13 marca odbyło się głosowanie, w którym Izba Gmin odrzuciła możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy

14 marca, większością 211 głosów brytyjski parlament postanowił zwrócić się do Unii z wnioskiem o opóźnienie daty brexitu.

Theresa May chcąc jednak uniknąć chaotycznego brexitu bez porozumienia, jeszcze przed złożeniem wniosku o opóźnienie podejmie kolejną próbę przegłosowania przez parlament umowy o wyjściu z Unii Europejskiej.


Decyzja Spikera stawia jednak Brexit po raz kolejny pod znakiem zapytania.

Komentując decyzje spikera Izby Gmin Nadhim Zahawi, minister ds. dzieci i rodzin w rozmowie z BBC stwierdziła, że jedną z możliwości jest przegłosowanie przez parlamentarzystów wniosku o zignorowanie zasady sprzed ponad 400 lat, na którą powołał się Bercow.

Bardzo możliwe, że wcześniej Brytyjski parlament zagłosuje przeciw zasadzie sprzed ponad 400 lat.

wtorek, 19 marca 2019 13:02
 Czytaj poprzedni artykuł:
Rasistowski atak na kobietę. Sprawcy myśleli, że jest Polką
  Czytaj następny artykuł:
Testy pierwszych brytyjskich autobusów autonomicznych. Czy w przyszłości kierowcy okażą się zbędni?