Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania zagrożona inwazją azjatyckich szerszeni
Wielka Brytania zagrożona inwazją azjatyckich szerszeni

Nad Wielką Brytanią zawisła groźba inwazji ze strony azjatyckich szerszeni, w tym roku populacja tych niebezpiecznych owadów drastycznie wzrosła.

Eksperci przewidują, że w UK mogą pojawić się miliony groźnych owadów. Ból po ukąszeniu przez azjatyckiego szerszenia porównywalny jest do wbicia w ciało gorącego gwoździa.

Jeden z ekspertów Alistair Christie, którego celem jest monitorowanie zagrożenia, przekazał w wydanym oświadczeniu, że tylko na wyspie Jersey doliczył się 80 królowych gatunku Vespa mandarinia. Dla kontrastu podał, że rok temu o tej porze były tylko cztery królowe.

Od początku roku zniszczono już 13 gniazd azjatyckich szerszeni z królową w środku. Jak zauważono, jedno gniazdo osiąga średnicę wynoszącą nawet jeden metr.


Te pięciocentymetrowe stworzenia stanowią też ogromne zagrożenie dla rodzimych pszczół. Szerszenie napadają na roje i wybijają osobniki do momentu, aż będzie ich na tyle mało, że będą mogły przejąć ul. Wystarczy kilka sztuk, by w ciągu kilku godzin zniszczyć populację liczącą 30 tys. pszczół.

Owady pojawiły się we Francji w 2004 roku za sprawą roślin przywiezionych z Chin. Ich obecność w tym kraju przyczyniła się do spadku produkcji miodu.

wtorek, 18 czerwca 2019 12:03
 Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson zwiększa przewagę w wyścigu o przewodzenie Partii Konserwatywnej
  Czytaj następny artykuł:
Polak z West Bromwich skazany za śmiertelne potrącenie rowerzysty i ucieczkę miejsca wypadku