Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Partia Pracy chce zablokować możliwość brexitu przed wyborami
Partia Pracy chce zablokować możliwość brexitu przed wyborami

Jeremy Corbyn domaga się zablokowania możliwości wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed przyspieszonymi wyborami.

Lider opozycji oskarża premiera Borisa Johnsona o to, że chce nadużyć władzy w celu przeforsowania twardego brexitu.

Według pogłosek Boris Johnson ma plan na to jak doprowadzić do twardego brexitu nawet gdy parlament zagłosuje nad wotum nieufności, polega on na rozpisaniu przedterminowych wyborów dopiero po brexicie.


W sytuacji wyrażenia premierowi wotum nieufności przez Izbę Gmin, przedterminowe wybory miałyby odbyć się 1 listopada, czyli dzień po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Corbyn napisał w tej sprawie do sekretarza gabinetu Marka Sedwilla, najwyższego rangą urzędnika służby cywilnej.

W liście do Sedwilla Corbyn pisze, że nawet jeśli parlament wyrazi wotum nieufności wobec konserwatywnego rządu, to premier może rozpisać wybory po wyznaczonej na 31 października dacie brexitu, zmuszając w ten sposób kraj do katastrofalnego twardego brexitu.


"Zmuszanie kraju do braku umowy wbrew decyzji parlamentu i odmawiania prawa wyborcom dokonania wyboru w wyborach powszechnych będzie bezprecedensowym, niekonstytucyjnym i antydemokratycznym nadużyciem władzy przez premiera nie wybranego w wyborach powszechnych, ale przez niewielką liczbę niereprezentatywnych członków Partii Konserwatywnej" - napisał Corbyn.

Unijni dyplomaci nie mają wątpliwości, że intencją premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona jest opuszczenie Unii Europejskiej bez porozumienia.

Według jednego z dyplomatów cytowanego przez Guardian stało się oczywiste, że Wielka Brytania nie ma żadnego innego planu niż wyjście z Unii, bez umowy, 31 października. Centralnym scenariuszem brytyjskiego rządu jest 'No deal' .

Brytyjski rząd oficjalnie deklaruje, gotowość do negocjacji z UE, jednak nieoficjalnie mówi się, że Johnson chce uniknąć upokarzającej sytuacji, w której wracałby z Brukseli z pustymi rękami i dlatego od początku stawia na twardy brexit.

piątek, 09 sierpnia 2019 09:02
 
Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
12-latka potrącona przez samochód w Birmingham walczy o życie
  Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna zastrzelony w Erdington