Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Johnson stawia warunek przyjęcia umowy brexitowej
Johnson stawia warunek przyjęcia umowy brexitowej

Boris Johnson w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska stwierdził, że backstop, mechanizm zapisany w umowie brexitowej wynegocjowanej przez Theresę May, jest "niewykonalny" i "antydemokratyczny".

Ponadto, zdaniem Johnsona, backstop - czyli mechanizm zaprojektowany po to, aby uniknąć powrotu regularnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie - zagraża północnoirlandzkiemu planowi pokojowemu.

Johnson powtórzył swoje wezwanie do usunięcia backstopu z porozumienia, które UE osiągnęła z jego poprzedniczką Theresą May. „Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska uzgodniły już, że »alternatywne porozumienia« mogą być częścią rozwiązania. Zgodnie z tym: proponuję, by backstop został zastąpiony zobowiązaniem do wprowadzenia takich porozumień, na ile to możliwe, przed końcem okresu przejściowego, jako część przyszłych relacji” – napisał Johnson.


Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 31 października, ale kraj od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia z UE. Johnson już jako nowy premier zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli Unia nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na brexit bez umowy.

Bruksela odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

wtorek, 20 sierpnia 2019 09:26
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Fala upałów powraca do UK. Termometry pokażą nawet 33 °C
  Czytaj następny artykuł:
Polak skazany na 8.5 roku więzienia za masturbacje na ulicy i kradzież wibratorów...