Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brexit nasilił ksenofobię. Nękane głównie dzieci z Polski
Brexit nasilił ksenofobię. Nękane głównie dzieci z Polski

77 procent dzieci imigrantów z UE twierdzi, że doznało w szkołach przejawów ksenofobii i rasizmu.

Według badana przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii zjawisko to nasiliło się po referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow ankietowali ponad 1000 uczniów w wieku 12-16 lat, przede wszystkim z Polski, Rumunii i Litwy. Ponad 3/4 z nich, 77 proc., stwierdziło, że miało w szkole do czynienia z przejawami rasizmu, ksenofobii, nękania i gnębienia ze strony innych uczniów.


49 procent badanych uczniów twierdzi, że ta sytuacja nasiliła się po referendum dotyczącym brexitu.

Ankietowani uważają też, że ksenofobiczne zachowania spotykały ich nie tylko ze strony rówieśników, ale także ze strony nauczycieli, którzy podczas lekcji wyrażali swoje opinie na temat imigrantów lub ignorowali przypadki takich zachowani zgłaszanych przez uczniów.

Według autorów badania, przypadki nękania na tle rasistowskim lub ksenofobicznym są bardzo rzadko są przez ofiary.

Uczniowie albo są przekonani, że nauczyciele w ogóle nie będą interweniować, lub że o wszystkim wiedzą i celowo nie reagują.

Przypadki ksenofobii zdarzają się nawet w materiałach edukacyjnych.


Walthamstow Academy z Londynu przekazała uczniom broszury sugerującej, że Polacy kradną Brytyjczykom pracę i przybyli do Wielkiej Brytanii po bezpłatną opiekę zdrowotną.

Uczniowie 8 roku Walthamstow Academy znajdującej się w północno-wschodnim Londynie otrzymali w tym miesiącu broszurę zatytułowaną "Istotna wiedza", w której część dotycząca migracji sugerowała, że polscy imigranci przybyli do Wielkiej Brytanii po "bezpłatną opiekę zdrowotną" i "lepsze szkoły".

Wymieniając "problemy" spowodowane przez polską imigrację, w dokumencie stwierdzono "presję na NHS", "wiele języków" w szkołach, "pracę na czarno", przez co rząd "nie otrzymuje podatku" i "bezrobocie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, którym Polacy skradli pracę.".

Po otrzymaniu wielu skarg dyrektor szkoły przeprosił "z całego serca" i przyznał, że część broszury zawierała nieprawdziwe informacje.


Zachowania takie niestety często prowadzą do dramatów, takich jak samobójstwo 16-letniej Dagmary w 2016 roku, zaszczutej przez kolegów ze szkoły.

Według szefa inicjatywy Polish Project - Davida Husea, to poważny problem i z powodu brexitu będzie jeszcze poważniejszy.

Problem ten najczęściej dotyka dzieci Polaków, bo są oni najliczniejszą grupą obcokrajowców na Wyspach.

niedziela, 25 sierpnia 2019 10:07
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Policja podała tożsamość mężczyzny zamordowanego w Sparkhill
  Czytaj następny artykuł:
Bójka w Birmingham: jeden mężczyzna zamordowany, czterech jest rannych