Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Co dalej z brexitem? Czy Johnson poda dymisji czy złamie prawo i odmówi opóźnienia Brexitu?
Co dalej z brexitem? Czy Johnson poda dymisji czy złamie prawo i odmówi opóźnienia Brexitu?

Boris Johnson powiedział, że w żadnym wypadku nie poprosi UE o opóźnienie w sprawie Brexitu.

Ale gdy w poniedziałek ustawa blokująca bezumowne wyjście z Unii znajdzie się w dzienniku ustaw, premier będzie prawnie zobowiązany do zwrócenia się do Brukseli o opóźnienie daty brexitu.

Wiele osób uważa, że Johnson prędzej poda się do dymisji, niż złamie swoją przysięgę którą złożył w Wakefield.


Podczas popołudniowego przemówienia w Wakefield, Boris Johnson stwierdził, że wolałby leżeć martwy w rowie niż negocjować opóźnienie Brexitu.

Jeśli Boris Johnson złoży dymisję to posłowie, w tym partie opozycyjne, będą mieli dwa tygodnie na utworzenie rządu, który może zdobyć większość w Gminie i nowy premier poprosi o opóźnienie brexitu.

Jeśli premier pozostanie na Downing Street, a będzie chciał dotrzymać obietnicy, złamie prawo – co jest nie do pomyślenia dla żadnego premiera.

Parlamentarzyści mogą jednak powstrzymać premiera, jeśli zdecydował by się na taki krok.


Posłowie wracają do parlamentu na mowę Królowej 14 października i mogą przegłosować wotum nieufności wobec Johnsona, jeśli ten stwierdzi, że odmówi opóźnienia Brexitu.

Po przegłosowaniu wotum nieufności wobec premiera, a parlamentarzyści mają dwa tygodnie na utworzenie rządu, który uzyska większość w parlamencie.

To pozwoliłoby posłom na utworzenie tymczasowego rządu ponadpartyjnego i wysłanie własnego przedstawiciela do Brukseli w celu opóźnienia brexitu.

Istnieje jeszcze bardzo małe prawdopodobieństwo że Johnson wygra wotum nieufności i będzie chciał złamać prawo, jeśli wtedy nie opóźni daty brexitu, to premier i każdy kto mu pomoże złamać prawo, będzie podlegał konsekwencjom prawnym.


Johnson może jeszcze spróbować dotrzymać przysięgi odmawiając udania się do Brukseli, ale wysyłając kogoś na swoje miejsce.

Jednak opozycja i brytyjskie media uważają że takie rozwiązanie i tak by oznaczało że premier złamał swoją przysięgę, "że wolałby leżeć martwy w rowie niż negocjować opóźnienie Brexitu".

sobota, 07 września 2019 08:24
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Zamordował żonę i sam popełnił samobójstwo, wszystko działo się na oczach ich 2-letniego synka?
  Czytaj następny artykuł:
Czekali na premiera w pełnym słońcu. Policjantka zasłabła