Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Zamieszki, brak żywności, 2.5-dniowe kolejki na granicy... Ujawniono rządowe dokumenty prognozujące twardy brexit
Zamieszki, brak żywności, 2.5-dniowe kolejki na granicy... Ujawniono rządowe dokumenty prognozujące twardy brexit

Rząd Borisa Johnsona pod presją parlamentu ujawnił dokumenty związane z tzw. Operacją Yellowhammer, czyli przygotowaniami do wyjścia z UE bez umowy.

Według dokumentów w przypadku brexitu bez porozumienia, brytyjski rząd spodziewa się zamieszek na ulicach, wzrostu cen żywności i ograniczenia zapasów środków medycznych.

Ujawnione dokumenty ostrzegają przede wszystkim przed poważnymi zakłóceniami porządku publicznego oraz przed ogromnymi opóźnieniami na trasie prowadzącej przez kanał La Manche.


Stwierdzono, że samochody ciężarowe mogą czekać w kolejkach do dwóch i pół dnia na przekroczenie kanału, a brytyjscy kierowcy mogą podlegać wzmożonej kontroli na granicy z UE.

Rząd obawia się, że nastąpi też znaczący wzrost cen prąd i zakłócenia w dostawach leków, paliwa i niektórych rodzajów świeżej żywności.

Przez to zmniejszyć się ma dostępność wielu produktów żywnościowych, a ceny w supermarketach mają wzrosnąć.

Sytuację dodatkowo ma pogorszyć robienie dużych zapasów przez Brytyjczyków obawiających się skutków brexitu bez umowy.


W dokumencie można też przeczytać też o możliwym problemie z dostępem do czystej wody pitnej, spowodowanymi ewentualnym brakiem dostaw środków chemicznych niezbędnych do oczyszczania wody.

Rząd wyraża też obawę, że Gibraltar nie jest przygotowany na twardy brexit.

W dokumencie czytamy też, że na południowym wschodzie Anglii może dojść do problemów z zaopatrzeniem w benzynę, a na morzu może dojść do starć między załogami kutrów rybackich z Wielkiej Brytanii i UE.


Dokumenty zostały opublikowane po tym jak Izba Gmin, tuż przed jej zawieszeniem przez Borisa Johnsona, większością głosów wymogła ich ujawnienie na rządzie.

Po publikacji dokumentu sekretarz stanu ds. brexitu w gabinecie cieni Keir Starmer zaapelował do Borisa Johnsona o natychmiastowe zwołanie parlamentu.

czwartek, 12 września 2019 07:32
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Plan zamknięcia Aston Expressway na jeden dzień został wycofany
  Czytaj następny artykuł:
Szkocki Sąd Najwyższy orzekł, że zawieszenie Parlamentu było nielegalne